Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak odstranit skvrny od borůvek?

  

Borůvky obsahují vitamín C i antioxidanty

Borůvky podporují naši obranyschopnost. Pomáhají nám uzdravit se z nachlazení či jiného infekčního onemocnění. Blahodárně působí na ledviny a močové cesty, které preventivně čistí a zároveň napomáhají organismu léčit případné infekce. Borůvky se vyznačují vysokým obsahem vitamínu C, nalezneme v nich také mnoho antioxidantů, které organismus ochraňují před volnými radikály, viry i bakteriemi. Konzumaci borůvek můžeme považovat také za prevenci vzniku rakovinného bujení.

Využití do řady pokrmů, ale také snadné ušpinění oděvů

Každý z nás má na létě rád ty chvíle, které tráví s rodinnou v přírodě, vychutnává si sluníčka a také čerstvého ovoce, které si může sám natrhat a na místě si ho i vychutnat. Mezi oblíbené plody patří právě borůvky. Kromě pojídání na rodinném pikniku si je můžeme dopřát v lahodné kombinaci s cukrem či v podobě náplně do koláčů nebo kynutých knedlíků. Bohužel nejen děti se mohou při konzumaci borůvek snadno ušpinit. Byla by škoda si tyto borůvkové pochoutky, které jsou neodmyslitelně spojené s létem, nedopřát, přinášíme vám proto návod, jak se zbavit skvrn, které se na našem oblečení mohou objevit. 

Pomůže alkohol, citrónová šťáva i kyselé mléko

Je důležité vědět, jaký je materiál špinavého oblečení. Z hedvábné látky dostaneme modré skvrny pomocí alkoholu. Špinavé oblečení namočíme na 30 minut do vody s alkoholem, můžeme využít například vodku. Poté důkladně vymácháme v teplé vodě a vypereme klasickým způsobem.

Ušpiněné lněné či bavlněné oblečení namočíme na 30 minut do kyselého mléka. Následně pečlivě vymácháme v teplé vodě a vypereme v pračce.

Z vlněného oblečení zmizí borůvkové mapy za pomoci citrónu. Ideální je textilii namočit na 30 minut do vody s citrónem, poté důkladně vymáchat v teplé vodě a následně vyprat. Citrón nám pomůže dostat modré zabarvení i z kůže našich rukou.

Zaprané skvrny se odstraňují hůře

Ať je látka oblečení jakákoliv a použijeme kteroukoliv „babskou radu“ k odstranění skvrn od borůvek, vždy platí, že účinnou pomocí je okamžitě látku vyprat pod tekoucí vodou.

Pokud jsou skvrny již zaschlé, vyzkoušejte zředěný peroxid vodíku. Osvědčeným prostředkem, který funguje i na již zaprané skvrny, je žlučové mýdlo. Lze sehnat běžně v drogerii. Tam seženeme také speciální přípravky proti skvrnám od různých výrobců.

Někteří doporučují kombinaci uvedených postupů. Skvrnu od borůvek můžeme odstranit tak, že ji nejprve za mokra čistíme pracím práškem. Poté propláchneme vodou a čistíme citrónovou šťávou. Opět propláchneme vodou. Pokapeme zředěným čpavkem a dáme schnout na slunce. Pokud skvrna nezmizí, můžeme znova pokapat. Poté už jen přepereme ve vodě s pracím prostředkem a necháme uschnout.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články