Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jednoduchý návod jak položit lino na dlažbu?

  

Máte v plánu doma položit linoleum (hovorově lino), ale nevíte, jak na to, abyste to zvládli sami a bez problémů? Pak čtete správný článek! Zde Vám totiž poradíme, jak postupovat.

Co budete potřebovat:

K tomu, abyste správně položili linoleum, se neobejdete bez těch správných pomůcek. A těmi v tomto případě jsou:

  • ostrý vysouvací nožík
  • ocelové pravítko
  • vlhká houbička
  • ořezávač krajů
  • metr dlouhou dřevěnou desku, kterou budete používat jako podložku k řezání
  • kladívko
  • přítlačný válec
  • lemovku ve vhodné barvě
  • kvalitní lepidlo - nejlépe Chemopren univerzal
  • špachtle na roztírání lepidla.

Výběr kvalitního linolea

Existují různé druhy linolea. Obecně existují linolea měkká a tvrdá, dále jsou linolea s textilním filcem a různé

druhy rubového plastu. Nejlepší a nejkvalitnější jsou linolea s textilním filcem (ty však vycházejí nejdráž).

Moderní linoleum nemá nic společného s PVC!

Je třeba poznamenat, že moderní linoleum opravdu nemá nic společného s dříve hojně používaným PVC. První pohled mate, jelikož jsou si tyto dvě podlahové krytiny opravdu velmi podobné, nicméně opravdu se jedná o dva velmi rozdílné materiály. Zatímco linoleum je zcela přírodní materiál, PVC je materiál syntetický, teda umělý. Linoleum je vyráběno z lněného oleje, korkovité nebo dřevěné moučky, mletého vápence a přírodních pryskyřic. Je to tedy ekologicky přátelský materiál. Navíc je zdravotně nezávadné a vhodné pro alergiky. Další výhodou, oproti umělému PVC je, že má mnohem delší životnost. Obvykle bývá už od výrobce napuštěno voskem, který jej chrání proti poškození.

Výrazně tedy doporučuji vybírat právě přírodní linoleum, avšak výběr záleží zcela na Vás.

Příprava dlažby

Před samotným položením linolea je zapotřebí připravit podklad, tedy dlažbu. Ten byste měli před pokládkou lina vyčistit. Také by měl být suchý a pevný - v případě nerovnoměrností dlažby proveďte její úpravu tak, aby byla co nejvíce zarovnána.

Postup samotné pokládky linolea

1. Instalace lina

Při pokládce lina se doporučuje, aby teplota v dané místnosti neklesla pod 18°C a také, aby vlhkost vzduchu nepřesáhla 70%. Zároveň by podlaha neměla být vyhřátá - pokud vlastníte podlahové topení, vypněte jej alespoň 48 hodin před pokládkou. Také po instalaci lina byste měli opět dodržet 48 hodin před zapnutím tohoto topení, aby lepidlo správně zasychalo.

Linoleum by mělo být jednolité, tedy ze stejného materiálu, stejné značky, aby nevypadalo všelijak.

Pokud máte vše připraveno, přejdeme k samotnému lepení linolea.

2. Lepení lina

Linoleum rozbalte, rozviňte a zařízněte od kraje ke kraji. Sledujte, zda jste jej zařízli po délce rovně, jinak Vám nebude správně "lícovat". Nerovnosti odřežte nožíkem.

Při lepení používejte co nejkvalitnější lepidlo, nejlépe to, které je určené právě pro lepení linolea. Lepidlo naneste pomocí špachtle (můžete použít například dřevěnou či kovovou tyčinku) a následně jej co nejrovnoměrněji rozetřete. Poté začněte postupně pokládat pásy linolea - pokládejte tak, aby nevznikaly vzduchové bubliny. Pokud vzniknou, vytlačujte je od středu směrem ke krajům.

Práh demontujte, nadzvedněte a pod něj zasuňte pás linolea.

Podél zdi položte lemovku a nalepte stejným lepidlem, jako linoleum. Pokud vám lepidlo někam ukápne, utřete jej navlhčenou houbičkou.

Na závěr lino přitlačte přítlačným pásem a v případě, že lino někde nedoléhá, zatižte jej závažím. Lino se po jeho položení doporučuje také "pochodit".

Věříme, že pomocí tohoto jednoduchého návodu zvládnete položit linoleum na dlažbu sami. Pokud si i tak ovšem netroufáte, přenechejte raději práci odborníkům.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.57/5 (23 hlasů)





Související články