Stavba malé opěrné zídky

Stavba malé opěrné zídky začíná na papíře. Velmi důležitým krokem je výstavbu promyslet, naplánovat si rozměry zdi a zvážit druh materiálu, který na stavbu bude použit. A v neposlední řadě si stanovit rozpočet, který na výstavbu opěrné zídky máme. To už je celá řada úkolů, pojďte si to promyslet s námi.

Umístění

Podle toho, kde plánujete zídku postavit, se vše odvíjí. Další důležitou informací je, jakou chcete, aby měla zeď funkci. Opěrná zídka většinou pomáhá zpevnit půdu ve svahu, může ale také plnit pouze dekorativní funkci a esteticky snížit rozdíl ve svahovitém terénu. 

Rozměry

Jako další musíte vybrat rozměry, které chcete, aby zídka měla. Pokud budete stavět menší zídku do výšky 1 metru, můžete si na to troufnout sami. Vyšší zdi se doporučují stavit po konzultaci se statikem nebo stavebním inženýrem či architektem. 

Výběr materiálu

Zvolit můžete z celé řady materiálů od přírodního kamene přes beton až po dřevo. Za nejjednodušší ke stavbě se považuje opěrná zídka z betonu, ale nemusí působit tak esteticky. Další častou možností je volba přírodního kamene, který se hodí pro dekorativní funkci zahrádek. 

Stavba opěrné malé zídky krok po kroku

Když máme promyšleno, jakou zídku chceme stavět a jaké má rozměry, můžeme se pustit do samotné výstavby. Návod se týká zídky do výšky 1 metru. 

  1. Příprava plochy pro zídku - Na vybraném místě nejprve odstraňte všechny rostliny, včetně kořenů, kameny a jakékoli překážky pro stavbu zídky. Potřebujete, aby terén byl čistý a nic vám nenarušovalo základy a celkovou stabilitu zídky. 
  2. Základy zídky - Druhým krokem je vytvoření základů pro zídku. Začněte s vykopáním jámy, hloubka jámy by měla 20-50 cm, šířka maximálně do šíře zídky. Stačit by mohla i o něco užší. Základ můžete vytvořit betonový nebo z kameniva. Na betonový základ na dno výkopu navrstvíme drcený kámen asi do výše 10 cm, pak zalijeme betonem alespoň 15-20 cm. Nezapomeňte upevnit ocelové tyče jako výztuž. Pro zdi z přírodního kamene můžete do základů použít zhutněné kamenivo. Jeho výhodou je lepší odvod vody a vyšší ochrana před poškození mrazem. 
  3. Instalace odvodnění - Čím větší zídka, tím spíš potřebuje instalaci pro odvod vody. Hromadění vody za zídkou může vést k jejímu poškození či dokonce zřícení. Ideální je použít drenážní trubku za zídku po celé její délce. U malých zdí by mohl stačit i štěrk či drcený kámen umístěný na celou zadní stranu zídky, fungují tak jako filtrační vrstva. Do zdí je také možné instalovat PVC trubky, které fungují jako speciální propustky a umožní odtékání vody, která se hromadí za zdí. 
  4. Stavba zídky - Při stavbě zídky z přírodního kamene začínáme odspodu vrstvit větší a těžší kameny, aby zídka byla stabilní. Je nutné si s tím trochu pohrát, aby kameny do sebe co nejlépe zapadaly. Mezery je nutné vyplnit menšími kameny. Pokud stavíte zeď bez pojiva, musí do sebe konstrukce obzvláště dobře zapadat. Při stavění zdi z cihel či betonových tvárnic prokládáme vrstvy betonu cementovou maltou. 
  5. Stavební úpravy zídky - Po postavění zídky dáme ještě velký důraz na dokončovací stavební práce. Důležité je precizně vyplnit spáry cementovou maltou či speciální spárovací hmotou, pokud jsme se nerozhodli stavět suchou opěrnou zeď, která žádná pojiva nepotřebuje. Posledním stavebním krokem je vyrovnání terénu v okolí zídky, aby byla okolní plocha rovná a zídka stabilní. 
  6. Estetické úpravy zídky - Konečné úpravy závisí především na materiálu, který jste použili. Pokud jste zvolili například beton, je možné jej ponechat i čistě surový. Můžete zídku ale i natřít a vytvořit ji přírodnější vzhled. Malebnosti zídky prospěje, pokud ji osázíte květinami nebo přidáte různé dekorativní prvky, jako jsou menší kamínky. 
  7. Údržba zídky - Péče o zídku vám nezabere moc času, přesto je ale důležitá. Občas zkontrolujte, zda se v zídce netvoří praskliny či nedochází k její deformaci. Rovněž je dobré zídku udržovat čistou, ať vám její stavba stále dělá radost. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Související články

Aktuální články