Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Skladování cementu

  

Cement je stavební materiál, který můžete využít v průběhu celé stavby, i při rekonstrukcích nebo nejrůznějších opravách. Přesto se může stát, že vám po nějakých úpravách balený cement zbyde a vy pro něj hned nebudete mít uplatnění. Je možné cement nějak skladovat nebo je lepší jej rovnou vyhodit?

Zajištění sucha

Na cement a jeho kvalitu má vliv celá řada faktorů. Mezi ty nejhlavnější patří především voda a celkově vlhkost. Takže nejen při uskladnění ale i při práci a manipulaci s cementem je třeba dbát na to, aby nedošlo k přístupu vlhka do pytle. Skladování je tak možné pouze na suchém místě, ideálně i dostatečně tmavém, jako je třeba garáž. Rozhodně se nebojte zabalit pytle s cementem do igelitu nebo je vložit do igelitových pytlů.

Teplota

Ovšem při skladování cementu je třeba dbát i na přiměřenou teplotu. Cement by rozhodně neměl být vystaven mrazu. Nevyžaduje sice vyloženě pokojovou teplotu, ale rozhodně je dobré jej před chladem chránit.

Jak dlouho je možné cement skladovat

Úplně nejlepší je zpracovat zbylý cement co nejdříve. Obecně ale správně uskladněný cement bude mít své požadované vlastnosti ještě tři měsíce od data uvedeného na obalu. Po této době už rychle dochází minimálně k 10% ztrátě pevnosti.

Lze skladovat rozdělaný cement?

Podobně jako uzavřený cement je možné skladovat i ten otevřený. Je ale třeba dbát vyššího důraz na ochranu před vlhkem i přístupem vzduchu. Klidně jej můžete umístit i do nějaké nádoby s uzavíratelným víkem.

Co se může stát s cementem

Co když cement uskladníte špatně? Pak jej pravděpodobně budete moci vyhodit. Pokud má totiž cement přístup k vodě nebo i jen běžným párám ze vzduchu, dochází k jeho znehodnocení. Ze vzduchu má navíc tendenci přijímat i oxid uhličitý, díky čemuž může ve hmotě vznikat reakce, která má za následek snižování pevnosti ave ztvrdlém stavu.

Proč je lepší čerstvý cement

Čerstvý cement má všechny vlastnosti, které od cementu očekáváte. Nedochází k jeho znehodnocování, které způsobuje čas a vnější vlivy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články