Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak odstranit lepidlo ze skla?

  

S potřebou odstranit lepidlo ze skla se setkáte poměrně často. Ať už jsou to zbytky lepidla po dálniční známce, které hyzdí čelní sklo vašeho auta nebo lepidlo, které zbylo na sklenicích po kompotech a zavařeninách, které máte v úmyslu dále používat, budete se chtít  lepidla na skle zbavit. Jak to udělat co nejefektivněji a s nejmenší námahou?

Rozpouštědla jsou poměrně účinná, ale zapáchají

Velmi spolehlivou metodou, jak odstranit lepidlo ze skla je použít běžně dostupná rozpouštědla - technický benzín, technický líh, toulen a další. Při odstraňování lepidla ze skla naneste malé množství rozpouštědla na látkový hadřík (mnohem lepší než papírová utěrka) a místo zanesené lepidlem jim přetírejte. Sami uvidíte, jak to jde dobře. Postup opakujte do té doby, než bude povrch úplně čistý. Sklo pak umyjte ještě čistou vodou. Velkou nevýhodou tohoto postupu je zápach, který při čištění musíte snášet a také nebezpeční s ohledem na hořlavost rozpouštědel. Proto je vždy lepší (pokud to jde) používat tuto metodu venku na vzduchu.

Mechanickou silou můžete povrch skla poškrábat

Dalším, už však méně účinným způsobem, jak odstranit lepidlo ze skla je použít mechanickou sílu. Lepivé zbytky lepidla lze odstranit nožíkem, žiletkou a nebo kovovou drátěnkou. Vždy je však zapotřebí použít větší sílu a existuje zde i riziko poškrábání skla, které pak už nemusí vypadat hezky.

Pomůže odmáčení v horké vodě

Většina lepidel lze ze skla odstranit pomocí horké vody, ve které sklo necháte chviličku odmočit a pak houbičkou  lehce smyjete. U tohoto si  lze pomoct běžným prostředkem na nádobí.

Použít můžete klasické čističe s alkoholem

S na dotek nepříjemnými a na pohled nehezkými zbytky lepidla na skle si můžete poradit i pomocí klasických čističů pro domácnost, které obsahují alkohol.

Lepidlo spolehlivě odstraníte pomocí tuků

Víte, že lepidlo lze ze skla šikovně odstranit i pomocí tuků? Postačí, když lepidlem znečištěnou část potřete olejem, sádlem nebo jiným tukem a necháte působit, nejlépe přes noc.  Pak použijte odmašťující přípravek na nádobí a sklo umyjte.

Lepidlo ze skla dostanete i pomocí majonézy

V případě, že se nebráníte ani extravagantním postupům, můžete se pokusit lepidlo ze skla odstranit i majonézou. Tu stačí nanést na sklo a nechat působit. Směs oleje, soli a octu by se měla o odstranění lepidla zaručeně postarat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.33/5 (15 hlasů)

Související články