Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak postavit dům za milion?

  

Milion korun si budete muset v současné době připravit již na nevelkou garsonku. Klasický byt vašemu kontu s klidem ulehčí i o trojnásobek. Dá se bydlet i s ne zrovna ohromujícím rozpočtem? Musíte se potom přichystat na výrazné kompromisy? Povíme si v následujících řádcích.

Pouštíme se do stavby sami

Rodinné kase samozřejmě zdaleka nejvíce uleví stavba svépomocí, pak se lze do tohoto limitu vejít. Čím více toho zvládnete sami, tím pochopitelně lépe. Využijte toho, že na trhu se cenové nabídky za materiál různí, pátrejte po těch, které jsou aktuálně nejlevnější, ušetříte.

Touto cestou lze pořídit i standardní zděný dům o klasickém půdorysu obdélníků či čtverce, nejlevnější alternativu na trhu stále ovšem představuje dřevostavba, využijete-li materiály přírodní jako například slámu, znamená to pro vás další uspořené peníze. Buď se můžete na stavbě podílet, uvádí se, že je potřeba, aby byl podíl na práci alespoň z poloviny váš, případně můžete firmě svěřit pouze hrubou stavbu a zbytek už zařídit vlastními silami. Výslednou sumu tvoří z poloviny cena za práci a z té druhé za materiál. Počítejte také s tím, že materiály nebudou patřit zrovna k nadstandardu.

Jak velký dům lze pořídit?

Zůstaňte ve svých odhadech ovšem realističtí, pořídíte za to bydlení přibližně o rozloze 60 m², za větší bude potřeba si připlatit, dům o 100 m² je v této cenové kategorii spíš z říše zbožných přání. Pokud pro vás není problém vydat ještě cca půl milionu navíc, už se za požadovanou částku dá realizovat dokonce i dům pasivní. Odborníci se shodují, že za cca 1 500 000 Kč už pořídíte rozumně velké bydlení o asi 80 m² i pro čtyřčlennou rodinu.

Jde to i na klíč, firmy pak nabízejí montované dřevostavby, v takovém případě je nicméně zapotřebí se smířit s ještě menší obytnou plochou, uvádí se zhruba 40 m². V tom případě si ale na první pohled lákavou nabídku pohlídejte a sledujte, co vše je v ní zahrnuto. Po připočítání projektu či základové desky se může součet vyšplhat na citelně jinou úroveň.

Potřebujete opravdu ušetřit?

Nevadí-li vám bydlení celkem netradiční, tak celoroční mobilheimy (lidově mobilní dům) se pohybují v relacích hluboce pod milionovou hranicí, pořídíte je i za 500 000 Kč.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.5/5 (2 hlasy)

Související články