Úspory

Rezervoáry vody

Větší sudy na dešťovou vodu svedenou ze střech otevíratelnými „dešťokapy“ přestávají na zálivku stačit a my se učíme lépe hospodařit s vodou. V krajině sice přibylo biocenter spojených biokoridory s vysazenými stromy a vodními jezírky, obnovují se remízky, přibývají chráněná území, přesto to zatím moc nestačí na to, abychom vody v krajině udrželi více.

Nápady, jak začít šetřit v domě

Současná ekonomická situace a rostoucí ceny všeho nutí šetřit i ty domácnosti, které před pár měsíci ještě náklady na svůj provoz moc neřešily. Určitě i sami brzy najdete další způsoby, jak zbytečně nevyhazovat peníze, ale pokud s úsporami teprve začínáte, třeba se vám bude do začátku hodit pár rad.

Jak na energeticky úsporný dům?

Jelikož jsou v současné době energie drahé, což je dáno nedostatkem zdrojů, snažíme se o budování energeticky úsporných domů. Aby dosáhl dům na označení energeticky úsporný, musí jeho spotřeba energií na vytápění činit maximálně 75 kWh na metr čtvereční za rok. Co všechno nám tedy pomůže reálně ušetřit na energiích? Nejideálnější jsou v současné době pasivní domy nebo tzv. nulové domy, které jsou však pro stavbu svépomocí těžko dosažitelné.

Světlovody do rodinného domu

Pokusy přivést denní světlo do interiéru jsou stejně staré jako samotná historie lidských obydlí. Funkční zařízení však byla zkonstruována až mnohem později; v polovině 20. století. První, kdo mechanismus osvětlení budov prostřednictvím světla přiváděného zvenku prakticky využil a na konci 80. let si jej nechal patentovat, byl australský vynálezce a později zakladatel firmy Solatube, Steve Sutton. Vznikl světlovod; účinný mechanismus k zachycení denního světla na střeše domu, jeho přenosu a rozptylu do místnosti.

Vyhledávání

Aktuální články