Jak na plot, který omezí hluk od sousedů?

Plot vás může chránit nejen proti zvědavým pohledům z ulice nebo od sousedů. Jde i o efektivní protihlukovou bariéru, kterou uplatníte právě v okamžiku, kdy jsou vaši sousedi hluční nebo k vám doléhají zvuky z rušné hlavní ulice. Jak na něj?

Hlavní přednosti betonového plotu

Betonový plot si řada lidí zvolí i proto, že velmi dlouho vydrží. Jeho životnost bez ohledu na okolní podmínky v podobě nepříznivého počasí činí několik desítek let, uvádí se až padesát. Účinně chrání nejen proti nadměrnému hluku, takovýto plot představuje rovněž spolehlivou protipovodňovou zábranu. Podstatnou výhodou tohoto způsobu ochrany našeho obydlí je rovněž nižší pořizovací cena.

Betonové stěny je možné klasifikovat do tří kategorií z hlediska toho, jak vysokou úroveň ochrany nám poskytnou neboli jakou mají zvukovou pohltivost a vzduchovou neprůzvučnost. První skupina si poradí s hlukem až na úrovni 40 dB. Druhou volbou jsou stěny, které zvládnou odrazit hluk o síle 40-80 dB. Třetí alternativou jsou vysoce absorpční stěny, které tlumí hluk o intenzitě větší než 80 dB.

Zlepšení estetických vlastností betonového plotu můžeme dále dosáhnout tím, že jej natřeme fasádní barvou.

Montáž betonového plotu

Montáž je velmi jednoduchá, navíc prakticky realizovatelná v jakémkoli terénu, zvládnete ji i svépomocí. Tvarovky lze buď sestavit a vylít betonem, případně se jednotlivé díly upevní do sloupků. Aby celý plot skutečně měl nějaký smysl, doporučuje se jej navýšit na zhruba 250 cm, přičemž díky modulární konstrukci, kdy se jednotlivé díly staví nad sebe, není problém vytvořit plot v požadované výšce. V okamžiku, kdy chcete plot zbourat, je možné ho obdobně jednoduchou cestou zase rozebrat.

Živý plot

Plot by měl samozřejmě odpovídat charakteru stavby i nejbližšího okolí. Vidina domu obehnaného vysokým betonovým plotem se proto řadě majitelů nemovitostí nikterak nelíbí a upřednostní spíše plot živý. Túje patří víceméně ke stálicím, zahradní architekti se však od nich v posledních letech spíše odvracejí.

Doporučuje se spíše vysadit stálezelené keře jako zimostráz, tisy, modříny nebo cypřiše. Túje totiž nekvetou, plot je tak celý rok víceméně stejný. I když tedy vyrostou opravdu rychle, vyplatí se počkat a svou zahradu ochránit vkusněji. Míra úpravy živého plotu záleží na vás, můžete jej sestříhat do požadovaného tvaru nebo mu naopak ponechat větší volnost.

S vysazováním dřevin na živý plot je optimální začít v říjnu. A přirozeně musíte být srozuměni s tím, že než se plot stane plotem, potrvá to. Počkáte si klidně několik let.

RS panely

Jakožto alternativa se dají použít i speciální panely vyrobené z pozinkovaného plechu a vaty, která má právě schopnost akustické izolace. Montáž je opět velmi jednoduchá, založená na principu stavebnice, kdy do sebe jednotlivé díly zapadnou.

PMMA

Protihlukové panely se na trh dodávají rovněž v průhledné variantě. Vyrábějí se z polymethylmethakrylátu (PMMA) známého pod lidovým termínem plexisklo. Pak jsou určeny k instalaci na plot stávající, což je opět velmi nenáročné, nevyžaduje to žádné stavební úpravy a v podstatě se tak ani nijak nezmění celkový vzhled plotu.

Kamenný nebo cihlový plot

Hluku vás zbaví pouze částečně, nicméně pokud za humny nemáte zrovna rušnou čtyřproudou silnici a spíše jen nehodláte být přímými účastníky dění na zahradě svých sousedů, může plot z kamene či cihel být dobrou volbou. Kámen lze použít přírodní nebo umělý, u cihel se volí kupříkladu ty lícové.

Variantou je i tzv. gabionový plot, kdy se do kovové konstrukce použije kámen coby výplň. Získává si stále výraznější oblibu hlavně díky jednoduché realizaci, nízké ceně, vysoké mechanické odolnosti a přirozenému vzhledu.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.08/5 (12 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články