Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak odstranit zápach z mikrovlnky?

  

Mikrovlnka je naším každodenním pomocníkem, který nám mnohdy ušetří spoustu času i práce. Někdy se ale může stát, většinou vinou naší nepozornosti, že v ní něco připálíme, nebo dokonce spálíme. Ať už je to popcorn, čokoláda, pečivo určené k rozpečení nebo cokoli dalšího.

Využijte ingrediencí běžně dostupných ve Vaší kuchyni 

Pokud zareagujeme opravdu rychle, většinou stačí místnost a mikrovlnku nechat vyvětrat. Občas ale pach v mikrovlnce přetrvává i dlouhé dny. Jak tedy nežádoucí zápach co nejúčinněji a nejrychleji odstranit. Možností je několik. Záleží jen na Vás, jaké se rozhodnete vyzkoušet a stanou se pro Vás těmi fungujícími a zaručenými návody, ke kterým se v případě potřeby budete vracet.

Číslem jedna nejen k odstranění nežádoucího zápachu je citron

Za prvé je tu osvědčená metoda, při které použíjeme citron, který je multifunkčním pomocníkem v domácnosti. Postup je následující: 

Nakrájíme citron na plátky, vložíme je do misky, kterou zalijeme asi do poloviny vodou. Misku dáme do mikrovlnky a tu zapneme na nejvyšší možný výkon. Necháme běžet dvě, maximálně pět minut. Citron má velmi užitečnou vlastnost. Dokáže pohltit pachy, a také nám při odpařování z misky pomůže rozpustit mastnotu v troubě a tím usnadní její celkové vyčištění. Mikrovlnku poté vytřeme hadříkem nebo houbičkou. Příjemná vůně citronu by měla být rozpoznatelná v celé místnosti.

(tip na vylepšení: pokud máte doma i pomeranč přidejte ho do misky také, pomůže lépe odbourat mastnotu a tedy i zápach na ni navázaný).

Nemáte po ruce citron, nahraďte ho stejně účinným octem

Dalším velice podobným návodem je použití octa místo již zmíněného citrónu:

Opět vezmeme misku, naplníme ji asi do poloviny vodou, přidáme dvě lžíce octa. Misku umístíme do mikrovlnky, kterou poté necháme na nejvyšší výkon běžet minimálně dvě minuty. Po vypnutí trouby v ní nádobu ještě pár minut ponecháme, a poté vytřeme prostor houbičkou nebo hadříkem. Působením octa dojde k neutralizaci pachů i rozpuštění špíny.

(tip na vylepšení: vymyjte mikrovlnku ještě teplou vodou, do které přidáte prášek na pečení)

 Jedním z dalších ekologických pomocníků je jedlá soda nebo kypřící prášek. Nasypte je do mystičky nebo na talířek, ten ponechejte v troubě klidně přes celou noc. Nepříjemný zápach prášek, nebo soda pohltí a pak už stačí jen odstranit celý obsah talířku.

Nepodceňujte sílu voňavého koření

Osvědčená varianta jejíž aroma také může příjemně provonět Vaši domácnost je následující:

Do nádoby s vodou dáme několik kousků badiánu, hřebíčku a skořici. Pokud možno nemleté koření, ale celé kusy. Neuškodí přidat také pár plátků citronu. Opět je nutné zapnout troubu alespoň na dvě minuty. Účinek by měl být rychlý a trvalý.

Jak vyrobit universální čistící prostředek

Velmi praktickým pomocníkem, oceňovaným nejen při odstraňování pachů v mikrovlnce je tzv. universální čistící prostředek. Postup pro výrobu je velmi jednoduchý: 

Na jeden litr roztoku potřebujeme litr teplé vody a lžíci jedlé sody. Do zvláštní nádoby si dáme lžíci octa a lžíci esenciálního oleje. Výběr esence záleží samozřejmě na Vás. Použít můžete citrusovou vůni, vůni borovic, skořice nebo třeba levandule. Tuto rozmíchanou směs poté přimíchejte do již připravené vody se sodou. Tento roztok můžete nalít do rozprašovače a postříkat s ním vnitřní prostor mikrovlnky. Samozřejmě ho také můžete použít v celé kuchyni. Zápach zmizí a zároveň Vám pomůže s údržbou zvolených prostor.

Ekologicky, levně a efektivně 

Výhodou všech popsaných tipů a triků je bezpochyby ta, že Vám mohou skutečně účinně pomoci k opětovnému provonění Vašeho bytu a hlavně Vaší mikrovlnné trouby. Ingredience, které budete potřebovat jsou těmi nejběžněji užívanými v domácnosti. V kuchyni je skoro vždy máte po ruce. Finančně pro Vás nepředstavují žádné mimořádné výdaje. A navíc vyjmenované přísady a vzniklé směsi jsou ekologické. Nemusíte se tedy trápit s případným dopadem na životní prostředí. Jednoduše si opět užijete voňavé mikrovlnky a celé kuchyně.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.25/5 (12 hlasů)

Související články