Okapy

Nátěr okapů - možnosti

Okapy jsou jednou z nejvíce zatěžovaných částí domů, které plní důležitou funkci a zároveň musí mít vysokou odolnost vůči nepříznivým podmínkám. Zaslouží si naši pravidelnou péči a údržbu.

Obnova nátěru pozinkovaného plechu

Pozinkovaný plech má zvýšenou ochranu proti korozi. Zinek se na něj nanáší galvanicky, nástřikem nebo ponorem. Uplatnění nacházejí pozinkované plechy na mnoha místech. Asi nejčastěji se z tohoto materiálu vyrábí okapový systém či střechy. Čím takový plech natřít?

Jak dokonale opravit děravý okap?

Nejprve si povězme fakt, že k perfektní funkčnosti střechy patří i správný okapový systém. V dnešní době máme na výběr z mnoha materiálů, které se klidně i společně mísí. Vybrat si můžete od klasických plechových okapů, přes různé slitiny kovů, hliníkové okapy až po plastové. Není výjimkou, že někteří volí i možnost kombinace plastu a kovu.

Jak svést vodu z okapu do sudu?

Dešťová voda lze využít k celé řadě účelů a rozhodně poslouží i jako náhražka pitné vody tam, kde jí není potřeba. Typickým příkladem je zalévání, stavební práce nebo mytí aut. Dešťová voda šetří peněženku a i pro rostliny je příjemná. Získat ji je možné třeba svedením z okapu do sudu. Na trhu se lze setkat se sudy, jež jsou k tomuto účelu přímo vyráběny!

Jakou velikost okapového žlabu zvolit pro střechu?

To první, na co narazíte při řešení okapového systému, bude určitě cena. Zaměřit se ale musíte na celou řadu dalších parametrů. Jak vybírat správný okapový žlab a jak vhodně nadimenzovat jeho velikost?

Co dělat s netěsnícími okapy?

Takový netěsnící okap může nadělat pěknou paseku. Už jen proto, že je tak blízko zdi domu. Omítky, ale i celé zdivo, jak všichni dobře víme, nejsou s vodou příliš velcí kamarádi. Problém se špatným těsněním je tedy potřeba co nejdříve a hlavně účinně řešit. Jak na to? Rádi vám poradíme! A uvidíte, že to nebude taková hrůza a společnými silami to zvládneme.

Jak určit velikost střešního žlabu?

Střešní žlab je určen k bezpečnému odvádění dešťové vody. Musí mít proto adekvátní tvar i rozměry, a to včetně navazujících prvků. Jak si poradit s jeho výběrem?

Jak zabránit zamrznutí okapů?

Problém se zamrzáním okapů je vhodné řešit již před nástupem chladnějších dnů. Ve chvíli, kdy začnou teploty klesat pod bod mrazu, hrozí zamrzání vody nejen u okapové hrany, ale také v celém okapovém systému. Předcházením tohoto problému lze předejít i značným škodám.

Kdo vyrábí okapové systémy?

V posledních letech nám počasí často dokazuje, že je důležité, abychom si chránili své příbytky proti nežádoucímu zatékání vody při dešti či bouři. Již dlouhá léta je známo, že kvalitní odvodňovací systém by měl být základem každého domu či jiné stavby. Jedině tak se vyhneme přehnaně vysokým investicím za údržbu či odstraňování škod, které voda může napáchat. Odvodňovací systém pro střechu navíc dokáže ochránit i celý dům. Navíc pokud se okapový systém dobře vybere doplní vhodně celkový dojem z nemovitosti a doladí jeho design. Již dávno pryč jsou doby, kdy bylo možné zakoupit pouze jeden produkt v jedné barvě. V současné době tak lze popustit uzdu fantazie.