Jak jsou na tom nájmy v Brně? Lze předpovídat jejich vývoj i jinak než z věštecké koule? Dozvíte se, zda raději počkat, nebo hledat nájem hned, aby nebyl dražší.
Jak jsou na tom nájmy v Brně? Lze předpovídat jejich vývoj i jinak než z věštecké koule? Dozvíte se, zda raději počkat, nebo hledat nájem hned, aby nebyl dražší.
Bydlet na základě nájemní smlouvy není příliš atraktivní. Tři hlavní důvody jsou:
S hypotékou je situace jiná. Pokud splatíte hypotéku, máte vlastní byt či dům, čímž se můžete zabezpečit na důchod, pronajímat, prodávat dále aj. Jsou však takoví, kteří mají stále více v oblibě koupi než pronájem bytu v Brně. Důvodem je pravděpodobně současná vysoká cena nemovitostí.
Je snadno pozorovatelné, že nájmy v jednotlivých krajích v České republice se významně liší. Rovněž jsou zásadní rozdíly i v samotných městech a stejně je tomu tak v Brně. Výrazně se liší cena v závislosti na žádanosti dané lokality. Víceméně platí, že cena je tím vyšší, čím je vyšší poptávka. V rámci Brna jsou dražšími lokalitami např. Černé pole, Masarykova čtvrť, Kohoutovice, Královo pole nebo Lesná.
Nejvyšší poptávka je po bytech 2+kk. Tuto dispozici upřednostňují mladé rodiny a lidé na počátku své pracovní kariéry. Meziroční nárůst těchto cen je mezi sedmi a dvanácti procenty.
Co vše ovlivňuje ceny bytů a nájmy? Důvodů je celá řada, přičemž tyto lze predikovat a sledovat:
Dalšími faktory, které již ale nelze jednoznačně předpovědět nebo měřit jsou:
Ceny nemovitostí a nájmů rostou již pátým rokem, v Praze pak dokonce již šestým. Mnozí odborníci se tak domnívají, že ceny již dosáhly svého maxima.
Je pravděpodobné, že výše nájemného začne klesat s poklesem hospodářského cyklu. V ekonomice ubyde peněz a začne klesat poptávka i po nemovitostech. S ubývající poptávkou bude strana nabídky donucena snižovat cenu. Tato reakce na hospodářský vývoj však nějakou dobu potrvá. Podle expertů není pravděpodobné, že by tato situace nastala dříve, než v příštím roce.
Pokud se rozhodnete čekat se stěhováním až na nižší ceny, je to risk. Nikdo s jistotou nemůže říct, jak dlouho to bude trvat, nicméně k poklesu pravděpodobně nastane. Jsou však lokality jako Praha nebo Brno, které se potýkají s nedostatkem nemovitostí na jedné straně a stále vysokou poptávkou na straně druhé. Z těchto důvodu bude mnohem výraznější tendence na stagnaci cen, než jejich snižování. Je tedy na vás jakou taktiku zvolíte – zda čekat, nebo ne.
Nejvíce během roku 2017 narostly ceny čtyřpokojových bytů, až o 26 %. Brno však není jediné, kde rostou nájmy. Nárůst ceny nájmů se týká také Prahy, Ostravy, Olomouce, Liberce či Plzně.
Nejdražší v Brně je samozřejmě centrum a jeho bezprostřední okolí. Rozdíl mezi nájmem v centru a na okraji města je přibližně devět tisíc korun. Na Trnité ulici v centru za 3+kk zaplatíte průměrně dvacet tisíc korun, zatímco stejně velký byt např. v Bohunicích vyjde jen na jedenáct tisíc korun. Nejdražší lokalita v Brně je pak Veveří, kde se průměrná výše nájemného vyšplhala na cca 15 až 17 a půl tisíc, přičemž za 4+kk zde zaplatíte 35 tisíc korun. Důsledkem vysokých cen je mimo jiné trend zmenšování domů a bytů.
Podle některých existují důvody, proč nebude příliš přibývat kupujících nemovitostí. Proč tedy raději nebo z donucení spíše šáhnou po pronájmu? Pět hlavních důvodů:
Nyní víte, jak jsou na tom ceny a jaký bude jejich vývoj, kde očekávat vyšší nájem, a kde naopak ne. Souhlasíte s touto predikcí a raději počkáte, nebo právě naopak?