Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak odstranit staré tapety?

  

Už se vám nelíbí vaše staré, zaprášené a vybledlé tapety na zdi, nebo jen chcete přejít od tapet ke klasické omítce? Po určitém čase se vám tapety v pokoji zašpiní, zesvětlají nebo se v tom horším případě začnou odlepovat. Není to vůbec pěkný pohled. Pojďme si popsat určité postupy, kterých je dobré se držet, pokud se potřebujeme nehezkých, zaprášených, omšelých nebo prostě jen okoukaných tapet zbavit.

Zvolme si, jakou tapetu vůbec odstraňujeme!

Nejdříve se koukneme jaké typy tapet vůbec máme, protože každá tapety potřebuje trošku jiný postup ke správnému odstranění.

  • Nejoblíbenějším druhem tapet jsou jednoznačně vliesové tapety. Jejich aplikace je docela snadná a většinou to zvládneme sami.
  • Dalším typem jsou takzvané papírové tapety, ty se nanášejí už trošku složitěji, je zapotřebí více času, musíme být šetrnější, ale cena je oproti ostatním menší.
  • Vinylové tapety, tak ty se hodí do "drsnějších" prostorů, kde je zapotřebí zarovnat menší praskliny. Velmi dobře se čistí a také nanášejí.
  • Podobným druhem tapet jsou fototapety. Mají skoro stejné vlastnosti jako papírové.
  • V poslední době hojně používané také samolepící tapety. Jejichž aplikace je také velmi rychlá, snadná a k nalepení si vystačíme s docela málo věcmi.

Co budeme k odstranění potřebovat?

K odstranění tapet budeme potřebovat špachtli, koště, kbelík, teplou vodu, roztok na odstraňování tapet a hadr nebo smetáček, který poslouží k namáčení plochy roztokem. Dále jsou vhodné štafle, pokud odstraňujeme tapety ve vyšších místech a nůž.

Jak při sundávání postupovat?

Postup sundávání se bude odvíjet od druhů tapety a také podle složení lepidla, kterým jsme tapety lepili.

1) Vliesová tapeta - Zde je sundávání velice jednoduché. Vzhledem k tomu, že se lepidlo nanáší na stěnu tak lze tapetu snadno odlepit. Odtrhne se vcelku, a tak nemusíme odškrabávat žádné kousky. U stropu si postupně odchlípneme dva až tři centimetry tapety, použijeme nůž, nebo jakékoli jiné vhodné náčiní. Chytneme tapetu oběma rukama a poté už stačí tapetu pomalinku strhávat.

2) Vinylová tapeta - tato tapeta se skládá ze dvou vrstev. Papírová a plastová. Opět odchlípneme nahoře 1-2cm tentokrát jenom plastové folie a sundáme. Zbude nám papírová vrstva, kterou je možné použít jako podklad. Při použití jako podklad je důležité ověřit jeho kvalitu. Pokud se část odtrhne tak jí sundáme také. Do kýblu s horkou vodou nalijeme přípravek na odstranění tapet. Vezmeme si hadřík nebo smetáček a naneseme na tapety. Počkáme přibližně 15 minut a papír také odtrhneme. Odtržené tapety necháme na zemi vyschnout a poté vyhodíme.

3) Papírové tapety - lze odstranit pouze za mokra. Namícháme znovu horkou vodu s přípravkem a tapetu namočíme. Zkusíme sundat. Pokud to nejde, namáčíme je opakovaně. Pokud to stále nepomůže, budeme muset tapetu odstranit špachtlí.

4) Fototapety - použijeme stejný postup odstranění jako u papírových.

5) Samolepící tapety - rovněž odstraňujeme za sucha. Velice dobré je použít fén, či jiný tepelný prostředek, kterým tapetu nahřejeme a lehce sloupneme.

Na co si dát pozor!

Při odstraňování tapet je dobré vyklidit celý prostor, abychom zabránili případným škodám. Dále je velmi důležité vypnout přívod elektrického proudu, když nanášíme mokrou vodu s lepidlem na tapetu, mohlo by dojít k úrazu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.5/5 (2 hlasy)

Související články