Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak počítat běžný metr?

  

Běžný metr se často užívá k odměřování množství různého zboží. Běžný metr bývá označován zkratkou bm. Uvedeme si názorně na příkladech, jak se tato pomocná jednotka v praxi používá.

Materiály v roli

Nejčastěji se na běžné metry měří výrobky dodávané navinuté v rolích – jedná se například o různé textilie, koberce, tapety, izolační materiály (lepenky) nebo papír pro velkoformátový tisk.

Bez ohledu na to, jaká je šíře role nebo tloušťka dodávaného materiálu, je běžný metr vždy jeden metr délkový takového materiálu odvinutý z role.

Pokud má například odměřovaná látka šířku pruhu 150 cm, rovnají se dva běžné metry třem metrům čtverečním látky. Tři běžné metry koberce širokého čtyři metry je dvanáct metrů čtverečních.

Na příkladu s kobercem vidíme, že délka v běžných metrech se měří vždy ve směru návinu, a odměřená délka může být i menší než šířka materiálu v roli.

Výrobky prodávané na délku

Také řada dalších produktů může být odměřována na běžné metry. Jako příklad lze uvést různé trubky, betonářskou ocel, traverzy, trámy nebo lišty a další podobné výrobky.

Na stavbě je většinou jasné, jak dlouhý trám, trubka nebo traverza jsou potřeba. Je tedy praktické při prodeji odměřit požadovanou délku – i když cena vychází často z váhy. Prodávající může mít předem spočteno, kolik jeden běžný metr každého konkrétního výrobku váží a jaká je jeho cena.

Další užití

Na běžné metry lze měřit ledacos, kde je délkový rozměr určující. Lze tak hovořit například o běžném metru výkopu – ten má předem jasně danou šířku a hloubku, a odměnu pro toho, kdo jej hloubí, lze stanovit podle předané délky.

Na běžné metry lze měřit například délku chodeb nebo tunelů. Archiváři běžně hovoří o metru šanonů nebo regálů s archiváliemi. Často se uvádí cena kuchyňské linky za jeden běžný metr.  Jako perličku na závěr bych uvedl českou specialitu - metr piv. Jedná se o řadu načepovaných půllitrů dlouhou jeden metr – pokud má půllitr průměř 10 cm, je metr piv deset půllitrů, u štíhlejších půllitrů může být v metru piva víc.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.73/5 (11 hlasů)

Související články