Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak spočítat metry čtvereční?

  

Rozhodli jste se k nákupu nového koberce nebo si míníte bez asistence řemeslníků položit jinou libovolnou podlahovou krytinu? První a zároveň jedná z vůbec nejdůležitějších otázek, které budete čelit, bude ta, kolik vlastně metrů jí potřebujete. Jak si tedy metry čtvereční v jakémkoli pokoji snadno vypočítat?

Co potřebujeme a základní postup?

Předně si samozřejmě musíme přichystat náležité pomůcky, to znamená měřící pásmo, tužku a kalkulačku, případně matematické nadání. Že plochu vypočítáme podle jednoduchého vzorečku jako šířka krát délka, to si určitě ze školy pamatujete, nicméně si s tímto postupem nevystačíte. Vaše místnost jako celek totiž nemusí mít pravidelný tvar čtverce či obdélníku, ale je různě členitá, jsou v ní různé výklenky atd, případně má tvar do písmene L.

Jak počítat a na co ještě nezapomenout?

Účinnou pomůckou proto je, pomyslně si ji rozdělit na menší obdélníky, vypočítat potřebnou plochu u nich a zjištěné údaje následně sečíst. K takto vypočítanému výsledku je však vhodné přidat ještě rezervu, zejména to platí v případě již zmiňovaných koberců či PVC, které nepokládáme pouze přesně na zem, ale potřebujeme ještě přesah, a to zpravidla zhruba dalších pět centimetrů.

Pamatujte navíc na nejrůznější nepřesnosti a nezbytné opravy, rozhodně se nevyplatí nakupovat krytinu v množství „tak akorát“. Připočítejte si raději zhruba 1,5 m² navíc. A v neposlední řadě si i zjistěte rozměr v jednotlivých baleních podlahových krytin.

Kolik si musíme krytiny reálně koupit?

Například oblíbené plovoucí podlahy jsou takto k dostání, takže si nebudete kupovat konkrétní rozměr v metrech čtverečních, ale objednáte příslušný počet balení. A rovněž stále hojně využívané PVC se prodává v rolích o rozměru dva až pět metrů vesměs vždy po celých metrech (výjimkou je jen rozměr 3,5 metru). Počítejte tedy s tím, že zpravidla vždycky nějaké přebytky zůstanou. Vrátit rozřezané zbytky nemůžete. Samozřejmě není problém nedostačující část nastavit, abyste nemuseli kupovat zbytečně příliš velkou roli, ovšem pro někoho zase může být viditelný spoj estetickým nedostatkem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (2 hlasy)

Související články