Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Z čeho realizovat kanalizaci domu?

  

Kanalizace domu je velkou otázkou, kterou je potřeba vyřešit ideálně ještě před zahájením stavby. V první řadě je tak důležité provést úvahu, jestli se připojíte na veřejnou městskou kanalizaci, nebo zvolíte vlastní řešení v podobě septiku či menší čističky odpadních vod. V případě, kdy veřejná kanalizace není k dispozici, není co řešit. Na druhou stranu, pokud máte možnost připojit dům na kanalizaci, už budete mít víceméně vystaráno a bez starostí. Stačí jenom pravidelně platit stočné. A jak si poradit se samotnou realizací kanalizace?

Kanalizační přípojka potřebuje povolení

Kanalizační přípojka je brána jako samostatná stavba. Jde o část od vyústění z domu až po připojení do veřejné sítě. Problém spočívá také v tom, že kanalizace vede pod povrchem, kde jsou zároveň umístěny i další rozvody, jako jsou elektřina, voda, plyn a telekomunikační kabely. Všechny tyto skutečnosti mohou značně komplikovat realizaci kanalizace domu. Nejdříve je tak nutné získat potřebná povolení a souhlasy. Pro úspěšnou realizaci kanalizace hned v prvním kroku plánování se tak jistě budou hodit služby zkušeného projektanta, který navrhne všechno potřebné pro jednotlivé úřady.

Pohodlnější je zadání stavební firmě

Pokud se rozhodnete pro vlastní realizaci kanalizace se vším všudy, počítejte opravdu s náročnou prací, kde je důležité nepodcenit dokumentaci. Když tento úkol zadáte specializované stavební firmě, ušetříte si opravdu velké množství starosti a samozřejmě fyzické práce. Pokud je vašim cílem dostat cenu za kanalizaci co možné nejníže, sami můžete provést například základní výkopové práce. Veškeré složitější úkony však může být vhodné přenechat profesionálům.

Správné trubky pro kanalizaci

Obecně se pro rozvody v kanalizaci a u odpadních vod vyskytují dva druhy trubek. Prvními jsou klasické oranžové trubky, které jsou určené pro rozvod splaškových vod do podzemí. Druhým typem jsou šedé trubky. Ty jsou určené pro vedení odpadů nad zemí, takže je najdete například přímo v domě, kde budou odvádět vodu z umyvadla, sprchy, vany a podobně. Všechny trubky pro kanalizaci jsou však vyrobeny z kvalitního a odolného plastového materiálu. Liší se také jednotlivými průměry. Samotná instalaci trubek pro kanalizaci je však v zásadě jednoduchá, protože se jednotlivé díly zasouvací do sebe vždy užší a širší část. Kromě toho je potřeba pracovat také s odbočkami a napojením kolen pro optimální vložení do země do požadované výšky a konkrétního místa. Utěsnění mezi jednotlivými trubkami se zpravidla provádí s pomocí gumového kroužku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články