Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Hydroizolace základů - jaké máme možnosti?

  

Stavíte-li nový rodinný dům, pak se hned v úvodu realizace vašeho snu setkáte s tématem hydroizolace základů. Ta je naprosto zásadní a nelze ji opomenout, protože správné odvádění vlhkosti a vody již od základů domu je velmi důležité. Společně se zkusíme podívat na možnosti, které nám dnešní moderní technologie a postupy nabízejí.

Základní ochranný prvek

Základní mantrou hydroizolace jsou souvislé a neporušené izolační vrstvy. I proto se na rovnou a suchou základovou desku nejprve nanáší penetrační nátěr. Na ten jsou postupně nataveny hydroizolační pásy. Ty mohou být ze dvou materiálů:

  • klasické asfaltové
  • modifikované asfalty, do nichž se přidává kaučuk

Druhy izolačních pásů jsou rozdílné nejen kvalitou, ale i cenou. Ty nejlevnější jsou tvořeny hadrovou lepenkou a používají se jen jako podpůrný materiál, který chrání proti vlhkosti. Hlavní pásy, které se používají pro hydroizolaci, mají nosnou vložku tvořenu polystyrénem nebo skelnou tkaninou. 

  • Zásadní je, že spolu s hydroizolací často řešíme i ochranu proti radonu. Její míru určí odborníci ze stavebního úřadu a je na nás, jak nakombinujeme protiradonovou a hydroizolační ochranu. 

Náhrada v podobě fólií a stěrek

V dnešní době jsme se technologicky posunuli a ve stavebnictví se s ohledem na hydroizolaci často používají mechanicky kotvené nopové či PVC fólie. Ty jsou doplněny geotextílií, která slouží jako ochrana proti porušení hydroizolace. Navíc je možné využít hydroizolační stěrky, které jsou vyrobeny na bázi silikátů nebo bitumenů. 

Rozhodnutí před realizací

Výše jsme sice uvedli možnosti, které máme pro zajištění hydroizolace, ale ještě před jejich nákupem bychom měli rozhodnout, zda budeme izolovat samotné základy domu nebo ji povedeme mezi základovou deskou a konstrukcemi nad základy. V obou případech je technologicky nejsložitější zabezpečit průchod izolace stěnami v nejnižším patře domu. 

  • Nejbezpečnějším způsobem je hydroizolace, která obejme celé základy. Sice je velmi rozsáhlá a nákladnější, ale dá vám jistotu, že si dům s vlhkostí poradí.

Na co si dát pozor

V případě, že se rozhodnete stavět svépomocí, pak se připravte i na problémy s hydroizolací. Velmi obtížné bývá vyřešit prostupy přípojek u inženýrských sítí. Ty musí správně navazovat na izolaci vedenou vodorovně a u domů se sklepem dokonce i tu svislou. Komplikaci může přinést i kombinace protiradonové ochrany a hydroizolace, které vyžadují naprosto precizní dodržení technologických postupů, u kterých musíme počítat i s použitím tzv. betonové mazaniny. 

Proč musíme dům chránit proti vlhkosti?

Hydroizolaci provádíme především proto, abychom zajistili co největší bezpečnost konstrukcí spodní stavby. Řešení vlhkosti je tak jedním z nejdůležitějších kroků stavby domu, jehož zvládnutí je určující pro další úspěšné kroky vedoucí k zvládnutí náročné stavby domu. Opomenutí tohoto kroku by navíc mohlo být smrtelné, protože pozdější opravy a úpravy nedokonalostí by naši peněženku velmi zatížily. 

I proto mysleme nejen na správné položení hydroizolačních pásů, ale také na jejich ochranu zmíněnou mazaninou atp. Jen tak dosáhneme cíle, kterým je dům, který nejen v prvních letech nebude potřebovat opravovat a upravovat vlhkem způsobené obtíže. A my věříme, že náš článek všem pomůže ke správné volbě ať v případě, že půjdou cestou svépomoci nebo budou hydroizolaci zadávat firmě. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)