Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak na přípravu teplé vody v rodinném domku?

  

Bez teplé vody bychom se neobešli.  Využíváme ji při každodenní hygieně, při mytí nádobí a mnohdy si ani nedovedeme představit, že by zkrátka z kohoutku netekla. Teplá voda však není samozřejmostí. V každém rodinném domku si musíme zajistit pokud možno nejlepší způsob její přípravy. Na výběr máme různé způsoby, jak vodu efektivně ohřívat, z nichž každý má své výhody i nevýhody. 

Nejčastější způsoby ohřevu vody

 • Zásobníkové ohřívače
 • Tepelná čerpadla
 • Solární systémy
 • Elektrické ohřívače

Zásobníkové ohřívače vody

Průtokové či zásobníkové ohřívače využívají k ohřevu vody elektrickou energii nebo plyn. Zatímco průtokové zásobníky jsou vhodné spíše do malých bytových jednotek, rodinné domky ohřívají vodu v zásobníkových ohřívačích. Výhodou zásobníkových ohřívačů jsou minimální náklady a regulace. Spotřebitelům poskytují dostatek teplé vody. Tyto zásobníky teplé vody se dále dělí na přímotopné a nepřímotopné.

 1. Nepřímotopné zásobníkové ohřívače

Tyto vysoce výkonné zásobníky čerpají teplo z externích zdrojů, kterými jsou plynové kotle, kotle na tuhá paliva nebo alternativní zdroje tepla.

 1. Přímotopné zásobníkové ohřívače

Tento typ zásobníků je vhodný pro větší hospodaření s teplou vodou. Hodí se zejména do budov s více bytovými jednotkami, do hotelů nebo sportovních center. Zdroj tepla v podobě plynových hořáků je zabudovaný přímo uvnitř zásobníku a teplá voda je ohřívána průběžně.

Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla jsou vynikajícím zdrojem tepla používaného pro ohřev vody. Čerpadla využívají vzduch jako zdroj obnovitelné energie. Teplo získávají z vnitřního nebo vnějšího prostoru, čímž šetří nejen peněženku, ale hlavně životní prostředí.

Solární systémy

Solární systémy jsou vhodným zdrojem tepla pro ohřev vody v menších rodinných domcích i věších budovách. Hlavní výhodou tohoto typu ohřevu je úspora energie až o 65 %. Na jejich zřizování je také možné získat finanční dotaci. Při sestavení solárního systému můžeme využít ploché nebo trubicové kolektory. Ploché jsou častěji užívané pro svůj výborný poměr cena/výkon.Trubicové kolektory jsou vysoce účinné i za extrémních podmínek, kdy venku není dostatek slunečního záření.

Elektrické ohřívače vody

Elektrické ohřívače jsou nejoblíbenějším způsobem ohřevu vody v domácnosti. Vyznačují se nízkými instalačními nároky. Dle potřeby je možné vybírat zásobníky o objemu 5 – 140 litrů vody.

Jak by měl vypadat správný ohřívač teplé vody?

Ať už zvolíme variantu plynovou, elektrickou nebo šetrnou energii obnovitelných zdrojů, důležité jsou základní vlastnosti, které by měl mít každý správně fungující ohřívač teplé vody.

 • Nejvyšší možná účinnost
 • Hospodárnost
 • Bezpečnost
 • Kvalita a bezporuchovost
 • Estetický vzhled a kvalitní provedení
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články