Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak správně tapetovat?

  

Nastala doba, kdy opět přicházejí do módy tapety. Jelikož domovní design jako obor stále roste, s ním se rozšiřují i možnosti, co se tapetování týče. Dnes můžete mít na zdi opravdu naprosto cokoliv, klidně i oblíbenou fotku z dovolené. Tapety ovšem nebudou mít takový efekt, pokud je aplikujete špatně. A protože to bychom nechtěli ani my, ani vy, je tu pro vás náš článek, který vás se základními pravidly tapetování seznámí.

Druhy tapet

Pojďme si říct, s jakými tapetami se můžete setkat:

  • papírové
  • vliesové
  • vinylové
  • textilní
  • hedvábné
  • ze skleněného závoje a skleněných vláken
  • speciální

Ať už si vyberete jakýkoli druh, vždy se pokoušejte držet pouze jednoho, ať máte stěny jednotné. Zkontrolujte si také šarže (výrobní číslo) dané tapety, abyste předešli problémům například s barvami, protože u každé šarže se mohou odstíny lehce lišit.

Co budeme potřebovat

  • tapety
  • tapetovací lepidlo
  • nůžky, zalamovací nůž
  • vodováha, závaží na provázku atp.
  • pravítko
  • kartáček, gumový váleček nebo suchý hadřík

Postup při tapetování

  1. Nachystáme si stěnu - to je jeden z nejdůležitějších a možná i nejzdlouhavějších kroků celého procesu. Měla by být naprosto rovná, celistvá (bez prasklinek) a čistá, tzn. zbavená jak prachu a jiného smetí, tak všelijakých mastnot, u nichž hrozí, že by mohly prosáknout. Nemyslete si, že takovou skvrnu tapetou překryjete, naopak! Pohlídejte si také savost.
    Problémy může dělat např. umakart, jehož povrch budete muset napřed zdrsnit nebo sádra, která by se vám mohla lepidlem nacucat až moc, proto je dobré před samotným tapetováním nanést penetrační nátěr.
    Jakmile máme toto hotovo, vyplatí se vám určitě odmontovat zásuvky a odstranit veškeré háčky a hřebíčky, na kterých něco viselo.
  2. Rozvrhneme a stříháme - je dobré si napřed udělat představu o tom, jak chceme, aby nám vycházel vzor či obrázek na stěně a podle toho teprve měřit a stříhat. Vždy si tapetu ustřihněte alespoň o 10 cm delší. Pokud máte v místnosti radiátor, nelepte tapetu za něj, prostě ho obstřihněte tak, aby jeho vlastní stín zakrýval holá místa.
  3. Naneseme lepidlo - tento krok se bude odvíjet od druhu tapety. Pokud máte tapetu papírovou, je potřeba natřít ji a nechat nasát lepidlo dovnitř, aby změkla, netrhala se a nelámala. Jestliže jste zvolili jiný druh, budete patrně lepidlo nanášet přímo na stěnu. Určitě je lepší se ujistit, kam lepidlo přijde, už když budete tapetu kupovat.
  4. Vyměření prvního pruhu - toto je velmi důležitý krok, na nějž je potřeba téměř hodinářské přesnosti. Aby vám tapety vyšly pěkně kolmo na podlahu až do konce, musíte mít první pruh naprosto rovný. Na to použijte vodováhu či závaží na provázku a udělejte si na zeď linii, podél níž budete lepit.
  5. Kde začít lepit? Není to podmínka, ale většinou se to dělává tak, že začátek máte u okna či jiného zdroje světla. Jde o to, aby nejpřesněji nalepeno bylo to, co bude nejvíce vidět.
  6. Samotné lepení - jednoduchá práce to nebude, na to vás upozorňuji předem. Musíte mít pevné ruce a železné nervy. Tapetujeme zásadně odshora. Přiložíme tedy horní okraj a už při tomto úkonu dáváme pozor, aby nám tapeta šla rovnoběžně s nakreslenou linkou. Přitlačujeme ji vždy od středu do stran, abychom se vyvarovali vzniku nerovností a bublin. Když drží horní okraj, můžeme pokračovat s rozbalováním směrem dolů. Postupujte pomalu, dejte si záležet.
  7. Vyhlazení - když máte nalepený celý pruh, čeká vás ještě finální vyhlazení, abyste měli tapetu hezky rovnou. K tomu vám poslouží buď kartáček, gumový váleček nebo suchý hadřík.
  8. Odstranění přečnělků - okraje, které jsme si nechali na přesah nyní zalamovacím nožíkem odřízneme, nejlépe podle pravítka, aby estetická stránka věci neutrpěla újmu.
  9. Takto postupujeme, dokud nebudeme mít vytapetovanou celou místnost.

Tak se do toho pusťte co nejdříve, dokud máte návod čerstvě v hlavě. Hodně štěstí!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.5/5 (2 hlasy)





Související články