Jak najít pramen vody?

Archeologové nalézají zbytky studen staré stovky i tisíce let. Že je voda podmínkou pro život, věděli již naši předci. A proto se často usazovali v blízkosti říčních toků a vodních ploch. Pokud neměli to štěstí, nezbývalo jim, než hledat vodu pod zemí. A některé jejich metody přetrvaly dodnes.

Virgule

Jednou z populárních metod hledání vody, která je stará stovky let, je pátrání po podzemní vodě pomocí proutku, tzv. „virgule. Klasická virgule měla podobu rozdvojené větve. Obvykle byla zhotovena ze dřeva lísky, jasanu, jeřábu či vrby.

Proutkař s virgulí

Dnes se můžeme setkat i s virgulemi vyrobenými z drátu:

  • používají se drátěné virgule ve tvaru písmene L
  • setkat se můžeme i s drátěnou virgulí ve tvaru "vlaštovky" - vidlice se zakulacenou nebo ostrou špicí jejíž ramena se rovnoměrně rozšiřují
  • existují i drátěné virgule ve tvaru dlouhé pružiny (spirály)

Virguli si můžete snadno sami zhotovit (stačí k tomu dokonce jen drátěná ramínka z oděvů), případně ji koupit ve specializovaných prodejnách, čajovnách nebo na internetu. Existuje zároveň řada profesionálních „proutkařů“, jejichž služby si můžete objednat.

Proutkaření v praxi

Samotná manipulace s virgulí je snadná. Rozeklané konce proutku držíte v sevřených dlaních s palci od sebe. Ramena vidlice by se měla začít ohýbat, pokud narazíte na výskyt podzemní vody.

Je to ale průkazné?

O fungování virgulí se vedou spory. Proutek údajně reaguje na geofyzikální anomálie v podloží. A právě tyto anomálie souvisí s výskytem vody. Pomocí virgulí ale nelze zjistit hloubku hladiny podzemní vody a ani vydatnost pramene.

Proutkaření Vám tak může spíše sloužit pro prvotní průzkum terénu, když například plánujete zbudovat na pozemku studnu.

Mohlo by Vás zajímat: Jak nalézt vodu na pozemku?Zachytávání dešťové vody pomocí nádržíJak na rozvody vody?

Hydrogeologický průzkum

Dáváte-li přednost sofistikovanějším a vědečtějším metodám, můžete si objednat hydrogeologický průzkum. Kvalifikovaný hydrogeolog umí posoudit celkovou hydrogeologickou situaci v oblasti na základě:

  • topografických a geologických map
  • archivních zeměvrtných prací
  • a konečně na základě průzkumného vrtu

Ostatně pátráte-li po prameni kvůli vybudování studny, hydrogeologickému průzkumu se stejně nevyhnete. Budete ho potřebovat při podávání žádosti na stavební úřad.Zpráva o hydrogeologickém průzkumu slouží podobně jako hydrogeologický posudek stavebním a vodohospodářským úřadům jako podklad pro povolení odběru podzemní vody. Hydrogeolog rovněž určí, zda Vaše budoucí studna nebude mít negativní vliv na okolí (např. negativní vli na studny Vašich sousedů).


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.13/5 (8 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články


Aktuální články