Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak postavit včelín?

  

Při budování včelína vám dodržování standardů zajistí produkci vysoce kvalitního medu. Jeden včelín je vhodný pro 20 až 25 úlů.

Začněte plánováním

Umístění včelínu

Před stavbou samotnou je potřeba zvážit vhodné umístění včelína, kdy při těsné blízkosti lidí a živočichů je mohou včely napadat, naopak v příliš odlehlých místech riskujete ukradení včelstev a medu. V příliš teplém prostředí musí být včelín v dostatečném stínu a v bezprostřední blízkosti zdroje vody, naopak v chladném prostředí včelín nesmí být v přílišném stínu, který by způsobil vlhkost úlů a menší aktivitu včel. Tento problém můžete částečně vyřešit vhodným zateplením a kvalitním zastřešením.

Když chcete víc úlů

V případě, kdy chcete vybudovat více včelstev, pohlídejte si i jejich rozmístění. Měly by od sebe být v okruhu aspoň 3 až 5 kilometrů. Vhodné je oddělení pomocí živého plotu, které od včel chrání i další zvířata a lidi.

Vhodné úly

Nikdy není dobré využít darované nebo už použité úly, kvůli možnosti bezpečnostních rizik pro včely z důvodů výskytu původců onemocnění, neekologických barev nebo špatnému technickému stavu. Nejvhodnější jsou nástavkové úly.

Stavba včelínu

Při stavě rozhoduje nejen praktičnost (počet včelstev a nutnost přizpůsobení velikosti, terén, dostupnost), ale také design, vaše finančí možnosti a manuální zručnost. Výhodou dobře postaveného včelína je možnost uskladnění všeho potřebného náčinní pro péči o včely.

Nejčastější včelín

  • Nejběžnější podoba včelína je menší bouda nebo chatka.
  • Ideálním materiálem je dřevo, které použijete na konstrukci (obdélníkového tvaru pomocí trámů) a vnější obložení (pomocí prken). Díky němu včelín lépe zapadne do okolí.
  • K vnitřnímu obložení můžete použít běžně dostupné lehké materiály, jako je umakart nebo sololit.
  • Okna jsou důležitou součástí, protože zajistí dobrou viditelnost a usnadní vám práci. Při obavách před zloději můžete zabudovat okna ve velikosti, která znemožní vniknutí dovnitř nebo odnesení vybavení. Nejlepší je jejich umístění na straně úlů, pro velmi teplé a slunné oblasti pak na severní stranu.
  • Ke každému úlu musíte také vybudovat vlastní vstup, který přizpůsobíte podle typu úlu.
  • Velikost změříte podle toho, kolik dovnitř umístíte úlů, a také, aby se vám do včelínu pohodlně vešlo všechno vybavení a stůl se židlí.

Včelín z maringotky

  • Pokud potřebujete převážet vaše včelstva, nebo jen nechcete budovat celou stavbu, poslouží vám i maringotka.
  • Podobně jako u stavěného včelína, i tady je nutné vybudovat správně posazená okna, která v tomto případě můžete nahradit vsazením průhledného polykarbonátového pruhu o délce asi 50 cm do severní stěny.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.19/5 (21 hlasů)





Související články