Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak udělat pravý úhel?

  

Narýsovat pravý úhel na papíře není příliš složité. Nejjednodušší je, pokud máte možnost použít úhloměr nebo trojúhelník s ryskou. Existují též zednické a tesařské úhelníky. Nemusíte je ale mít pokaždé k dispozici; také vzhledem ke svým rozměrům nejsou vždy dostatečně přesné. Naštěstí je možné udělat pravý úhel i bez těchto pomůcek.

Geometrická konstrukce

Pokud potřebujete sestrojit kolmici k dané úsečce jen s použitím kružítka a pravítka, postačí narýsovat dvě kružnice o stejném poloměru, se středy v obou koncových bodech úsečky. Je-li poloměr kružnic větší než polovina délky úsečky, protnou se ve dvou bodech. Spojnice těchto bodů danou úsečku půlí a je na ni kolmá. Existují i jiné metody, ale nám o teoretické postupy příliš nejde. Spíše chceme ukázat, jak udělat pravý úhel například na stavbě.

Shoda úhlopříček v obdélníku

Obdélník by měl mít nejen protilehlé strany stejné, ale také všechny úhly pravé. V tom případě jsou obě jeho úhlopříčky stejně dlouhé. To lze snadno zkontrolovat měřením – nezapomínejte to včas dělat.

Pravoúhlý trojúhelník 3-4-5

Pravý úhel má proti své nejdelší straně každý trojúhelník, jehož délky stran jsou v tzv. Pythagorejském poměru. Možností je víc, snadno si zapamatujete trojici 3 – 4 – 5, se kterou pravděpodobně vystačíte. A jak tedy uděláte pravý úhel? Odměříte tři provázky (nebo lanka či lana), jeden o délce tři díly, druhý čtyři a nejdelší pět dílů. Jejich konce spojíte a napnete - výsledný trojúhelník je pravoúhlý. Můžete si také z vhodných latí vyrobit úhelník – vyjde levněji než koupený a může být mnohem větší (např. s odvěsnami 150 a 200 cm, a přeponou 2,5 metru).

Rovnoramenný trojúhelník

V praxi se může hodit také následující postup. Do vhodného rovného prkna (případně trámku) zatlučete na jeho koncích dva hřebíky (nebo zašroubujete vruty) a jeden další přesně uprostřed mezi nimi. Dále potřebujete podstatně delší provázek. Na jeho koncích uděláte očka. Ta podržíte u sebe, provázek napnete a označíte, kde je polovina jeho délky. Potom očka nasadíte na hřebíky na koncích prkna, a provázek v prostředním bodě napnete. Spojnice středu provázku a středního hřebíku tvoří s prknem pravý úhel.

Výpočet podle Pythagorovy věty

Pokud znáte délku dvou stran, které mají svírat pravý úhel, můžete délku třetí strany vypočítat pomocí Pythagorovy věty: C = odmocnina (AxA + BxB). Výpočet by neměl být problém s pomocí jen trochu lepší kalkulačky, a změřit délku je podstatně jednodušší a přesnější než změřit úhel.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.05/5 (56 hlasů)





Související články