Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jak svést vodu z okapu do sudu?

  

Dešťová voda lze využít k celé řadě účelů a rozhodně poslouží i jako náhražka pitné vody tam, kde jí není potřeba. Typickým příkladem je zalévání, stavební práce nebo mytí aut. Dešťová voda šetří peněženku a i pro rostliny je příjemná. Získat ji je možné třeba svedením z okapu do sudu. Na trhu se lze setkat se sudy, jež jsou k tomuto účelu přímo vyráběny!

Lapač listí garantuje čistou dešťovou vodu

Jednou z vychytávek, které slouží k tomu, aby byla zachycená voda co nejkvalitnější, je umístit do filtru žlabový kotlík, jenž se označuje jako lapač listí. Ten lze zakoupit přímo na míru ke konkrétnímu okapu, jindy je možné naplnit trychtýř hrubým štěrkem, který plní podobnou funkci. Díky tomu je možné snadné odstraňování hrubých nečistot, jež by se jinak rozkládaly a měly za následek hnilobu vody. Takovou vodu samozřejmě nikdo nechce!

Okapový systém stavebnicového typu je jednoduchý na instalaci

K doporučovaným patří kupříkladu okapový systém stavebnicového typu, jako je Lindab Rainline, jenž sestává z řady šikovných prvků, jako jsou uváděné lapače nečistot, filtrační vložky nebo výklopná odbočka do sudu, již postačí vsadit do svodu. Výhodou těchto dílů je, že se do sebe jednoduše zasadí, tudíž se není nutné zdržovat s letováním nebo s tmelením, odpadá i potřeba použít speciální nářadí. Záruka na tyto okapové systémy bývá i třicet let, takže se jedná o dlouhodobou investici!

Sudy pod okap mohou být plastové i dřevěné

Mnoho lidí si vystačí s běžným vyřazeným barelem, k dostání jsou však i speciální venkovní sudy na dešťovou vodu, jež jsou konstruované a zamýšlené právě k tomuto účelu! Tyto sudy se prodávají o různých objemech, když nejběžněji se jedná o objem 200 litrů, 300 litrů či 500 litrů. Sudy se prodávají i v různých tvarech od kulatých po hranaté, jež jsou méně náročné na místo. Sudy jsou obvykle zhotovovány z polypropylenu. Na českých zahrádkách se je možné střetnout i s dřevěnými sudy, jež vypadají esteticky mnohem lákavěji. Vzhledem k tomu, že finančně jsou v porovnání s platovými o mnoho dražší, se s nimi ovšem člověk potká spíše výjimečně.

Dešťovou vodu je třeba chránit zakrytím před vnikem nečistot

Sud, do kterého je voda svedena, by měl být zakryt. Tímto způsobem se zamezí vzniku vodního květu nebo nějakému jinému nechtěnému zkažení dešťové vody. U propracovanějších verzí sudů je dokonce vyrobený otvor pro okap. Do některých sudů je možné vložit i plastové síto, jež zamezuje průniku listů či jiných nevítaných pevných částic. Sudy pod okap bývají vybaveny i kohoutkem, jenž dovoluje pohodlné napouštění vody. Zpravidla bývá vložen dovnitř sudu a je třeba jej namontovat. Zahrádkáři občas vybavují své sudy na dešťovou vodu také podstavcem, díky čemuž se sud nachází výše, což ulehčuje nabírání vody. Speciálním zlepšovákem je potom sestavení několika sudů za sebe, čímž dojde k jejich propojení a je takřka vyloučeno přetečení sudu, jenž se nachází hned pod svodem ze střechy.

Také sud na vodu si zaslouží alespoň minimální údržbu

O sud na dešťovou vodu je třeba alespoň částečně pečovat. Minimální údržba spočívá v tom, že by měl být na zimu vypuštěn a uklizen, voda by v něm nikdy rovněž neměla zmrznout. Platí přitom přímá úměra, že čím odolnější je plast, z něhož byl sud vyroben, tím větší má sud výdrž!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)





Související články