Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak opravit poškrábané dveře?

  

Nemusíte být zrovna majitelem domácího mazlíčka, abyste museli řešit problém s poškrábanými dveřmi. I když se snažíme být sebevíc opatrní, je často problém se uraženému rohu či škrábancům ubránit. Nevzhledné rýhy a dolíky na krásných dveřích nepůsobí dobře a protože nejsou dveře nejlevnější záležitostí, je dobré si se škrábanci umět poradit.

Vyplatí se nám oprava?

Naše oprava se bude odvíjet od typů našich dveří a podle materiálu ze kterého jsou dveře vyrobeny. Některé se dají opravit snadno a některé opravit nejdou. Velké a hluboké rýhy se opravují těžko a musíme se tedy také rozhodnout, jestli se nám oprava vůbec vyplatí a nebude lepší si rovnou pořídit dveře nové. Pokud se jedná spíše o povrchové poškození, opravit dveře není až takový problém.

Jak škrábanec opravit?

V první řade je třeba zjistit, jak veliký a hluboký náš škrábanec je, jestli se tedy vůbec jedná o škrábanec a ne o skvrnu! Škrábance můžeme rozdělit do tří typů.

1) Povrchový škrábanec - tento typ škrábance je spíše v povrchové barvě či laku. Lze docela snadno odstranit a dostat dveře do původního stavu. Postačí nám k tomu kapka vody, oleje popřípadě laku. Okolí škrábance očistíme a lehce namočeným hadříkem s trochou oleje budeme kroužit okolo škrábance až do požadovaného stavu. Dá se zde také použít čajová svíčka. Lehce okolí škrábance potřeme voskem a za tepla vosk rozmažeme. Dáme si pozor na množství, aby nebylo poté z dálky nic vidět. Velice dobrý nápad je také použít obyčejný oříšek či kávové zrno, oba plody v sobě obsahují olej. Několikrát místo přejedeme a škrábanec zmizí.
Pokud se jedná o velkou plochu tak lze lehce obrousit smirkovým papírem a zalakovat. Malou prohlubeň ani nepoznáme.

2) Rýhový škrábanec - škrábance tohoto typu už nezasahují pouze do vrstvy laku či nátěru ale i pár milimetrů do dřevěné či dřevotřískové kostry dveří. Podle odstínu opravovaných dveří zvolíme vhodnou barvu, důlek natřeme. Seženeme si lepidlo nebo hustý lak, naneseme. Necháme zaschnout a poté teplou vodou a hadříkem zarovnáme.

3) Hluboký škrábanec -v tomto případě se jedná už o veliké škrábance hluboké několik milimetrů až centimetrů. Zde je zapotřebí použít tmel na dřevěné povrchy a zatmelit danou díru, tmel nanášíme vždy několik milimetrů nad povrch dveří a po zaschnutí přebrušujeme smirkovým papírem. Tmel volíme podle odstínu našich dveří, ale můžeme použít i tmel bezbarvý a následně barvou na dřevo dveře natřít.

Natřené dveře, které mají jednolitou barvu se opravují mnohem lépe než ty, které jsou potaženy vrstvou se vzorem. Zde se těžko používá tmel, aby nebyly zatmelené části poté vidět.

U plastových dveří může u malých škrábanců použít horkovzdušnou pistoli,musíme si však dát pozor na poškození povrchu! Také zde je možné použít opět tmel, pokud se bude jednat o rýhy hlubší.

Na velkoplošně poškozené dveře můžeme použít tapety či samolepky a dveře takto bez viditelných známek opravit.

Dá se předejít škrábancům?

Škrábancům můžeme docela snadno předejít. Pokud se jedná o škrábance způsobené domácími mazlíčky, je možné nalepit na dveře ve výšce zvířete např. kovový plech. Je to opravdu účinné, plech je samozřejmě viditelný, ale po poškrábání ho lze snadno znovu natřít a nebudeme řešit žádné problémy s opravou našich dveří.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (2 hlasy)





Související články