Jak nejlépe odstranit pařezy?
Čas od času se ocitneme v situaci, kdy na zahradě potřebujeme odstranit starý nebo jen nevhodný strom, který zabírá hodně místa. Pokácení dřevin není zase tak složitou záležitostí. O potíže teprve zakopneme, až když nám v zemi zůstane trčet velký pařez, který své místo neopustí jen tak zadarmo. Jak si výrazně ulehčit práci a vyprostit zbytek stromu, jenž se drží zuby nehty svými mohutnými kořeny? Právě na tuto otázku v následujících odstavcích naleznete odpověď.
Pár dostupných řešení
Existuje více způsobů a každý z nich má své výhody i nevýhody. Postupem času, jak lidé tomuto problému čelili, se snažili přijít s co nejefektivnějším řešením. Dnes už v obchodech se zahradnickými potřebami naleznete k zakoupení různé chemické přípravky, které dřevo velmi účinně rozloží. Stačí do pařezu vyvrtat delším vrtákem malou díru o průměru zhruba 2 cm. Druhou díru uděláme z boku, aby se obě dohromady uvnitř spojily. Následně nasypeme určený prášek a zalijeme horkou vodou. Vše provádíme podle návodu na balení výrobku. Tahle cesta by měla dřevinu snadno rozložit. Konečná likvidace už nebude takovým problémem. Při pátrání po Internetu se také můžete setkat s aplikací kuchyňské soli nebo ledku. Tyto metody ale zaberou podstatně více času, než v případě zakoupení hotového produktu v supermarketu. Lze počítat i s řadou let.
V jednoduchosti je síla
Pokud nechcete investovat do různých přípravků, můžete zvolit prakticky nejjednodušší řešení - podpálení. Vyvrtáme pár otvorů a naplníme je hořlavou kapalinou. Nejlépe uděláte, pokud necháte kapalinu nějakou dobu vsáknout. Potom celek zapálíme a oheň vykoná své. Postupně vyhoří i samotné kořeny. Ty dokáží natropit hodně starostí, když se rozlezou tam, kam nemají nebo zkrátka prorostou hluboko do země. Dávejte však při procesu pozor na případné rozšíření ohně do svého okolí. Metodu lze provádět pouze v dostatečné vzdálenosti od ostatní zeleně.
Překvapivé a zároveň prospěšné řešení
Velice chytrým a pro většinu lidí nečekaným způsobem je nasazení dřevokazných hub. Určitě každý zná hlívu ústřičnou. Právě ta má na dřevo neuvěřitelný rozkladný účinek. Současně svou zahradu nezatížíte chemickými přípravky a budete mít hodnotnou chutnou potravinu. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Hlíva se sází například pomocí volně prodejných kolíků, které lze přímo zasunout do pařezu. Houba svým postupným růstem bude konzumovat svého hostitele, v tom případě tedy přebytečný kus dřeva, dokud úplně vše nesní. Tímto systémem fungují i některé další druhy hub. Musíte uznat, že jde o neskutečně chytré řešení kýženého problému. Skvěle poslouží, pokud zrovna na odstranění obtěžujícího dřeva příliš nespěcháte.
Nebojte se trochy úsilí
Zbývá už jen jediná možnost, konkrétně tvrdá manuální práce. V případě, že se nebojíte trochu “máknout”, není žádný problém. Buď zvolíte starou dobrou sekyru s rýčem nebo moderní přístroj. Mám tím na mysli frézu. Zařízení používají spíše specializované firmy. Kvůli své pořizovací ceně je běžným lidem prakticky nepřístupná, ale menší varianty lze zapůjčit za příjemnou částku. Vypadá podobně jako sekačka, až na to, že má vpředu ostrou rozbrušovací pilu. Spolehlivě tedy všechny nerovnosti před sebou srovná se zemí.
Co tedy zvolit?
Někteří lidé jsou přímo zaměření na ničení pařezů. Musíte však počítat s dalšími výdaji, které bývají kolikrát nemalé. Každý kutil a zahradní nadšenec by si ale měl s vervou poradit. Zvolte řešení, které vám vyhovuje nejvíce. Nemusíte ale mozek s přílišným rozmýšlením zatěžovat vůbec. Stačí popadnout sekyru, rýč či lopatu a po troše vydaných kapek potu budete mít hotovo.
Ohodnoťte tento článek:Hodnocení: 4.67/5 (6 hlasů)
Předchozí článek
Další článek
Úvod
› Seznam štítků ›
Pařezy