Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jaký kámen je nejlepší pro gabiony?

  

Gabiony jsou stále populárnějším řešením nejenom u různých komerčních budov, ale také u rodinných domů. Tam, kde se dbá na originální vzhled, soukromí, ale i určitou ochranu. Jde o stále populárnější alternativu klasického plotu, nebo zdí. Plánujete toto řešení? Zjistěte, jaký kámen je nejlepší pro gabiony.

Kvalita kamene

Toto je první aspekt, na který je nutné se zaměřit. Je třeba, aby kámen použitý v gabionech byl skutečně velmi kvalitní. Když se podíváme na výčet hlavních vlastností, tak by měl:

  • Odolat veškerým povětrnostním vlivům a střídání teplot
  • Být pevný a ani po letech se nedrolit
  • Eliminovat zatékání vody do jeho povrchu

Dále je dobré myslet i na jeho barevnou stálost. Gabiony budou dlouhé roky vystaveny přímému slunečnímu svitu. Nemělo by poroto docházet k tomu, že by po pár měsících nebo letech vybledl.

Velikost kamene

Správný kámen pro gabiony by měl být také adekvátně velký. Co o správné velikosti rozhoduje? Je to oko konkrétní gabionové sítě. Na současném trhu není problém pořídit gabionovou síť ,která bude mít oka o velikosti od 2,5 centimetru, až po 10 centimetrů. Optimální velikost kamene je ta, která je zhruba 1,5 krát větší, než je velikost oka. Rozměry kamenů by tedy měly začínat na velikosti necelých čtyř centimetrů a končin na patnácti centimetrech. A to s ohledem na zvolený rozměr gabionové sítě.

Tvar kamene

Existují dvě možnosti tvarového řešení. Gabiony, do kterých se kameny jenom nasypou, a dále gabiony, kam se kameny postupně skládají. U prvního řešení se může jednat o kameny, které mají nepravidelné tvary. Jde o řešení, které se využívá hlavně u kamenů s menšími rozměry. Naopak tam, kde jsou používány kameny větší a kde jsou skládány, by měl být kladen důraz na určitou pravidelnost, která se podepíše na celkovém estetickém vzhledu.

Barva kamene

Další parametr spojený hlavně s estetikou. U gabionů není problém využít jenom jeden jediný druh v konkrétním odstínu, nebo lze vytvořit specifickou mozaiku z různých druhů kamenů, které mají jiné barevné odstíny. První řešení je jednodušší a jen spojeno výhradně s vaším vkusem. Druhé už je na realizaci složitější a je nutné přihlédnout i k tomu, aby jednotlivé kameny měly různorodé odstíny. Jako dobrá volba se jeví kombinace těchto tří:

  • Dolomit
  • Vápenec
  • Čedič

Atest kamene

Najít lze na trhu různé možnosti. Hlavně v různých internetových bazarech se může pod pojmem kámen do gabionů prodávat doslova cokoliv. A laik nemá možnost odhalit, že byl podveden. Proto je jedním z kritérií výběru také takzvaný atest kamene. Tím je zaručeno, že bude pořízen výhradně jenom lomový kámen, jehož životnost bude minimálně 15 let. Také bude zaručeno, že nedojde k případné destrukci postaveného gabionu.

Které konkrétní druhy kamenů jsou hitem?

Zmapovali jsme, jaký kámen je nejlepší pro gabion, s ohledem na různé vlastnosti. Na závěr se podíváme na několik konkrétních řešení. Mezi ty můžeme zcela pochopitelně zařadit i výše zmíněnou trojici dolomitu, vápence a čediče. Není ale jediná.

Když půjdeme cestou známějších kamenů, určitě vás svými vzhledovými, ale i kvalitativními vlastnostmi nezklame třeba žula, stejně jako břidlice, nebo stále populárnější granit. Jde o osvědčené druhy, které jsou k dostání téměř kdekoliv.

Kdo chce jít lehce netradiční cestou, ten má možnost vsadit i na méně známé horniny. Je to například zajímavá rula, nebo unikátní diorit, stejně jako se může jednat o horninu označenou jako fylit. Zde už je nutno počítat s tím, že nejsou tak dobře dostupné, jako klasika. Od toho se odvíjí i jejich pořizovací cena. Pokud jde o jejich kvalitu, nebo o jejich vzhledové vlastnosti, zklamáni zaručeně nebudete.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)

Související články