Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak zabezpečit dům v šesti krocích?

  

Podcenit zabezpečení domu se v dnešní době nevyplatí. Pokud chcete, aby byl váš majetek v bezpečí, můžete riziko eliminovat na naprosté minimum. V tomto článku se podíváme na hlavní možnosti zabezpečení od prevence až po mechanické bariéry, které váš dům promění v trezor.

  1. Prevence
  2. Bezpečnostní dveře
  3. Bezpečnostní okna
  4. Kamery a alarm
  5. Pojištění
  6. Rady policie

1. Vždy začínejte důkladnou prevencí

Prevence je stejně důležitá, jako mechanické zabezpečení. Navíc vás nemusí nic stát. Podívejte se proto na několik základních tipů, jak riziko vykradení minimalizovat zdarma a efektivně.

Dům

Rodinný dům Autor: Pexels

  • Pokud odjíždíte na delší dobu, simulujte svou přítomnost v bytě. Využít můžete například časových spínačů světel, rádia nebo televizoru.
  • Plná schránka bývá jedním z častých signálů pro zloděje. Zajistěte si proto její pravidelné vybírání.
  • Dbejte na dobré sousedské vztahy, pozorný soused je nejlepší hlídač, kterého můžete u domu mít.
  • Vždy se důkladně ujistěte, zda jste zabezpečili všechna okna a dveře. Právě to zloděje zajímá nejdříve.
  • Vaše cennosti v domě schovávejte, případně zvažte koupi trezoru.
  • Okolí dveří a oken udržujte stále upravené. Zloději vyhledávají zákoutí, ve kterých budou moci nepozorovaně pracovat.

2. Bezpečnostní dveře jako naprostý základ

Právě vstupní dveře jsou nejčastějším místem vniknutí zlodějů, proto je jejich dostatečná odolnost zásadní. Na trhu je mnoho různých variant provedení od jednoduchých až po opravdu luxusní kusy. Z hlediska odolnosti je však vždy nejdůležitější jejich bezpečnostní třída. Vstupní dveře musí splňovat alespoň 3. bezpečnostní třídu.

Tip: Podívejte se na bezpečnostní dveře do bytu značky Adlo. Rádi vás provedou výběrem a osobně poradí, jaké dveře budou právě pro vás ty nejlepší.

Jaké jsou bezpečnostní třídy?

RC1 – Příležitostný zloděj, při vloupání sází na malé jednoduché nářadí a fyzické násilí (např. kopání, narážení ramenem, zdvihání, vytrhávání). Zloděj nemá žádné zvláštní znalosti o úrovni odolnosti MZS, má málo času a snaží se nezpůsobit hluk.

RC2 – Příležitostný zloděj, který má malé znalosti o úrovni odolnosti MZS, má málo času a snaží se nezpůsobit hluk. Jinak používá nářadí a násilí jako v případě RC1.

RC3 – Zloděj, který používá páčidla délky 710 mm a delší šroubovák, ruční nářadí (malé kladívko, důlčíky a mechanickou ruční vrtačku). Zloděj má určité povědomí o systému uzávěru a s nářadím je schopen svých znalostí využít. Při použití páčidla délka 710 mm lze aplikovat zvýšené fyzické násilí.

RC4 – Zkušený zloděj, který používá navíc zámečnické kladivo, sekeru, dláta, sekáče, přenosnou akumulátorovou vrtačku atd. Toto další nářadí umožňuje zloději rozšířit počet způsobů napadení, případně jejich kombinace (vrtání, sekání, páčení, atd). Problém hluku neřeší.

RC5 – Velmi zkušený zloděj, který navíc používá jednoruční elektrické nářadí (např. úhlovou brusku do průměru kotouče 125 mm, přímočarou pilu atd.). Neznepokojuje se hlukem.

RC6 – Velmi zkušený zloděj, který navíc používá dvouruční elektrické nářadí (např. úhlovou brusku do průměru kotouče 230 mm, přímočarou pilu atd.). Neznepokojuje se hlukem.

Vždy také mějte na paměti, že s novými dveřmi je nutné pořídit i stejně odolné zárubně. I ty nejlepší bezpečnostní dveře budou ve staré zárubni zbytečné.

3. Ani na okna není radno zapomínat

Pokud se zloděj nedostane dveřmi, zpravidla se zaměří právě na okna.

Mříže

Mříže jsou klasickým způsobem zabezpečení. Nemusí však sloužit pouze na chalupě, na trhu je mnoho typů, které okna spíše ozdobí, než že by vytvářely dojem vězení. Patří také mezi ty tradičně nejodolnější mechanické způsoby zabezpečení.

Fólie

Bezpečnostní folie se skvěle hodí do oken přízemních bytů, oken a prosklených dveří rodinných domů, na balkonové dveře a okna nebo do výloh obchodů. Instalací takovéto folie se zpevní celá prosklená plocha, která lépe odolává pokusům o rozbití i tlakovým vlnám. Velkou výhodou bezpečnostní fólie je především fakt, že nijak nenaruší vzhled domu a fasády a zároveň výrazně zvyšuje zabezpečení objektu.

Žaluzie a rolety

Venkovní žaluzie a rolety nemusí být pouze ochranou proti slunci, ale i perfektní protihlukovou a tepelnou izolací. V neposlední řadě mohou velmi účinně odradit zloděje, pro kterého se jedná o překážku navíc.

Kliky a kování

Bezpečnostní kliky chrání okna před vypáčením, jsou uzamykatelné a fungují i jako dětská pojistka. Kvalitní bezpečnostní kování se zajištěním okenních rohů speciálním čepem ve tvaru písmena T také zabrání vypáčení okna.

Tip: Nezapomínejte ani na sklep. Pokud v něm skladujete více než jarní brambory, přečtěte si článek

Jak zabezpečit sklep, kde naleznete několik dalších užitečných tipů.

4. Moderní je kamerový systém a alarm

Kamerové systémy a propracované alarmy již nejsou doménou pouze komerčních objektů. Jejich použití je běžné a dostupné i v domácnostech.

Pomocí bezpečnostních kamer můžete monitorovat venkovní i vnitřní prostředí a získáte tak přehled o všem, co se při vaší nepřítomnosti děje. U modernějších systémů navíc můžete dění sledovat online na mobilu či tabletu.

V posledních letech se těší oblibě různé elektronické zabezpečovací systémy, které při každém odblokování, uzamčení a pohybu pošlou SMS zprávu na mobil. Jedná se o GSM alarmy. Alarmy mohou být rovnou napojeny na bezpečnostní agenturu, která při narušení objektu okamžitě vyrazí na místo zkontrolovat situaci.

5. Nepodceňujte vaše pojištění

Proti vykradení je možné se pojistit v rámci běžného pojištění domácnosti, vždy však musíte mít na paměti, že musíte dodržovat určitá pravidla. Tím hlavním je mít správně zabezpečený objekt, a to v případě domu i bytu. Platí tu totiž vcelku jednoduché pravidlo, že se zloděj vždy dostane tam, kde má ten nejmenší odpor a tu nejsnadnější cestu.

Pojišťovna v případě vykradení vždy pečlivě zkoumá zabezpečení objektu a pokud je nedostatečné, například jste zapomněli zamknout dveře, s plněním z její strany se můžete rozloučit. Zloděj v každém případě musí překonat překážku.

Je také nezbytně nutné si zvolit dostatečnou pojistnou částku. Ta by měla odpovídat realitě - tudíž skutečné výši majetku. Do ní je důležité započítat všechny cennosti - hlavně pak drahé šperky, obrazy nebo elektroniku. Právě na tyto předměty se totiž zloději zaměřují nejvíce. Od vašich cenností si také schovávejte doklady, které ve většině případů pojišťovna bude chtít doložit.

6. A co radí Policie ČR?

  • Kvalitní dveře s bezpečnostním zámkem jsou základ.
  • Vhodné jsou ochranné fólie do skla či mříže.
  • Vždy dobře zkontrolujte uzamčení všech oken a dveří.
  • Udržujte dobré vztahy se sousedy a v případě delší nepřítomnosti je požádejte o zvýšenou pozornost.
  • Využívejte elektronické zabezpečovací systémy - alarmy, čidla a kamery.
  • Pokud při příchodu zjistíte poškození vstupních otvorů, nevstupujte a ihned přivolejte policii.
  • Neinformujte o delší nepřítomnosti na sociálních sítích a nechlubte se majetkem.
  • Udržujte upravené okolí domu, neposkytujte zlodějům úkryt.
  • Při odjezdu na dovolenou si zajistěte vybírání poštovní schránky.

TIP: Když máte dům dokonale zabezpečený, můžete se v klidu a bez obav vydat relaxovat na vzdálené pláže. Pokud ještě nemáte vybráno, doporučujeme exotickou dovolenou z nabídky společnosti eTravel.

Jak chránit dům?

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články