Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vybrat venkovní vířivou vanu?

  

Pořízení venkovní vířivky je poměrně nákladnou záležitostí. Cena klasických vířivých van se běžně pohybuje v rozmezí mezi 90 až 400 tisíci korun a výjimkou nejsou ani ty přesahující půl milionu. Z toho je patrné, že kdo se ke koupi vířivé vany rozhodne, měl by vybírat s rozmyslem.

Vzhled není vše – to je pořekadlo, které u venkovních vířivých van platí dvojnásob. Důležitějším parametrem než počet trysek je rozměr kabinetu, způsob jeho izolace, kvalita termokrytu, vnitřní velikost vany a v neposlední řadě počet instalovaných motorů.

Velikost kabinetu a vnitřní rozměr vířivé vany

Zásadním kritériem výběru je rozměr vířivky – a to nejen ten venkovní, ale také vnitřní. U venkovního platí jedno pravidlo. Vymezená plocha pro umístění vířivky by měla být dostatečně rozměrná, aby umožňovala pohodlnou manipulaci s termokrytem a vstup do vířivky po schůdcích. Nejlépe pak taková, aby prostor kolem vířivky činil z každé strany aspoň 1 m nebo více.

Určujícím parametrem toho, jak komfortní relaxaci vířivka poskytne, je vnitřní rozměr vany. Ten bývá vyjádřen v litrech vody, na které je vířivka koncipována. Více ale nemusí být lépe, jsme-li spíše nižšího vzrůstu. Proč? Protože vířivky s větším objemem – a také větší šířkou – bývají lépe uzpůsobeny právě vyšším postavám.

A co dělat, plánujeme-li sdílet vířivé bublinky s někým, kdo je o hlavu menší? Velikost vířivky volte podle výšky postav tak, aby vyhovovala nejvyššímu z častých uživatelů. Sedadla vířivek mají různou výšku právě proto, aby ji mohly sdílet osoby s rozdílnou výškou.

Venkovní vířivka

Venkovní vířivka - vířivý bazén (Autor Dave Stone CC)

Izolace kabinetu a počet čerpadel

Venkovní vířivky jsou uzpůsobeny na zimní provoz. Jednotliví výrobci však izolaci provádějí různě. Někteří mají izolovány všechny boky kabinetu, jiní „zapěnovanou“ vanu a z ní vedoucí trubky. S izolací souvisí i dostatečná kvalita termokrytu – neboli krytu, kterým vířivku přikryjete, aby voda v ní zbytečně nechládla. Při výběru je vždy vhodné ptát se na kvalitu izolace vzhledem k mrazivým podmínkám, do nichž vířivku pořizujete.

Dalším z důležitých parametrů je počet čerpadel. Ten ovlivňuje sílu vody proudící z trysek. Vířivé vany s jedním čerpadlem nepatří k tak komfortním jako ty se dvěma. Má-li vířivka jen jedno čerpadlo, bývá na boku vany přepínač, kterým regulujete intenzitu proudu na jedné a druhé polovině vířivky. Nastavíte-li plný účinek na jedné, druhá přestane bublat úplně. O masáž tak přijde zbytek osazenstva vířivky.

Venkovní vířivka

Venkovní vířivka umístěná v přírodě (Autor Jennifer C. CC)

Počet trysek

Nebývá většinou podstatný. Samozřejmě čím více trysek, tím důkladnější masáž. Ale i ty nejlevnější vířivky mají trysek tolik, aby jejich efekt bohatě stačil. Není si tedy třeba lámat hlavu s tím, zda má jedna o 10 trysek více nebo méně.

Máte-li tyto aspekty výběru ujasněny, nezbývá než si vybrat. A výběr je opravdu široký. Od různých tvarů: čtvercové, obdélníkové, kulaté či kombinované s bazénem. A také od vnitřního řešení: s jedním nebo dvěma lehátky, anebo s žádným. Chcete-li si být při výběru opravdu jistí, investujte svůj čas a jeďte se na vybraný kus podívat. Internet je plný e-shopů, ale osobní prohlídka je jistota. Přeci jen, nejedná se o levný nákup.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)





Související články