Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Noční stoleček k postýlce v dětském pokoji

  

Co potřebují vaši nejmenší? - Při zařizování bytu je třeba myslet na všechny, kteří budou pospolitě společné prostory obývat. Soukromí nalezne každý jednotlivec ve svém osobním teritoriu, rodiče ve svých pracovnách a ložnicích, děti v dětských pokojíčcích či studovnách. O tom, čím tyto místnosti vybavit a jak je zútulnit, už bylo hodně napsáno, avšak představa každého jednotlivce je čistě individuální. Pravdou je, že náš osobní prostor by měl maximálně vycházet vstříc našich potřebám, přáním, požadavkům. Jenom tak se každému bude doma líbit a bude se tam rád navracet…

Obsah tohoto článku:

Zařiďte dětem pokojíček. Sami vám poradí, jak na to.

Jestliže jsou vaši potomci ještě malí, asi vám na tyto otázky zatím neodpoví. Už však z jejich chování, zájmů a potřeb vyčteme hodně zajímavých postřehů a informací, které se mohou stát vodítkem k vybavení jejich osobního zázemí, v zájmu vytvoření skutečně příjemné oázy uprostřed rodinného kruhu – místo pro jejich radosti i starosti, bezpečí a klid, pro jejich opravdový domov. V první řadě každý musí mít na čem spát, kde si hrát a pracovat, učit se, zjednodušeně řečeno – mít svoji postel, židličku a stolek. Všechno ostatní je otázkou vkusu, financí a zájmů, které dětem rozhodně neuškodí. Na všechny jejich aktivity je třeba každému jedinci dopřát soukromí a dostatek prostoru, místa na ukládání oblečení, hraček a věcí.

Domácí rituály aneb přečteme si pohádku

Rituály kolem jídla, her a učení, udržování pořádku a hygieny jsou zcela běžné, ba i nutné. Ty ostatní lze řadit spíše do emoční roviny. Taková pohádka před spaním dělá divy! U postýlky nesmí chybět pohádková knížka a lampička, na to z dětství vzpomínají mnozí z nás. Noční stolečky se tak stávají součástí osobního prostoru dětí a rodiče by jim je měli dopřát. Těsně před usnutím by měl mít každý po ruce místo, kde najde vše, co potřebuje. I dospělí to tak mají, tak proč podobný luxus nedopřát i dětem.

Zásady správného výběru

Nevíte, jak na nákup takového kousku nábytku? Nevíte, jaké jsou možnosti? Nemáte představu o nabídkách současného trhu? Možná je dobře, že nabídka trhu převyšuje poptávku, jenom je třeba vytvořit si jasný cíl a vytýčit kritéria. Výběr bude díky nim snazší a nákup rychlejší. Proto se ptejte dětí nebo sami sebe na ta nejzásadnější:

  • Dívčí nebo klučičí?
  • Barevný nebo univerzální?
  • S přihrádkou nebo šuplíkem?
  • Vysoký nebo nízký?
  • Úzký nebo široký?
  • Dřevěný, z lamina, kovu, ratanu nebo plastu?
  • Dražší nebo levnější?

Otázek může po podrobnějším průzkumu samozřejmě neustále přibývat a po jejich zodpovězení bude výběr již zcela bez potíží.

Přednosti, které vítězí

V nabídce obchodních řetězců lze nalézt celou řadu nočních a odkládacích stolečků, které vynikají moderním designem, jednoduchostí, funkčností, uspořádáním a snadným udržováním. Vítězí také vlastnosti jako stabilita nebo mobilita, ekologická a zdravotní nezávadnost, dokonalá povrchová úprava, výklopná dvířka, místo jedné police více dílčích poliček. Nábytek z masivu je navíc přírodní a dokonale ladí do stylového prostředí domu či  bytu, pro uložení více věcí může být přínosem stolek typu komoda. Těm náročnějším lze doporučit také všudypřítomnou zakázkovou výrobu, kde profesionálové vyrobí stoleček přesně na míru – podle vašich představ a přání, podle daných parametrů a požadavků, což se mnohdy (např. v podkrovních a atypických pokojích) hodí. Velmi příjemně také působí nábytek elegantní, ve světlé či bílé barvě, který pomůže vykouzlit dokonalou atmosféru dětského pokojíčku romantického, kterým nepohrdnou hlavně mladé slečny. Chlapci přivítají oproti nim vše praktické, přehledné, jednoduché a na barvičky si zpravidla moc nepotrpí.

Svět fantazie těch nejmenších

Úplně nejkrásnější ze všeho je zařizovat pokojíčky našim nejmladším. Dospělácká fantazie dostává v tu chvíli křídla a rodičové se doslova „vyřádí“. Místnosti předškoláků pak hýří barvami, obrázky, své místo najdou také pohádkové motivy a zvířecí vzory. Stolečky ve tvaru zvířátka, autíčka, domečku, hříbečku jsou úžasné, bezpečné však jedině se zaoblenými hranami. Variant je mnoho, ale je třeba mít na mysli, že všeho moc škodí a že velká různorodá směsice všeho možného nakonec může působit dle dojmu Každý pes, jiná ves, což není konečně ani žádoucím efektem. Spíše se vyplatí zařídit se v souladu s okřídleným Všeho moc škodí aneb Méně znamená více.

Vyplatí se dát na kvalitu

Ten, kdo vybírá dětský nábytek jen podle cenových relací, může být nakonec zklamaný. Poměr ceny a kvality je pohyblivou veličinou, ne vždy všechno drahé musí být nutně kvalitní a ne vždy všechno levné musí být špatné. Nabízí se zlatá střední cesta, osobní návštěva a výběr nejenom podle pěkných obrázků a dobře nafocených fotografií není vůbec od věci. Nevíte-li, zda červená nebo zelená, žlutá nebo modrá, nechte děti říci si také svůj vlastní názor. Jejich oblíbené barvy je budou denně obklopovat a nabíjet je energií i dobrou náladou. Co je víc?

Tahle investice se vyplatí

Není jen otřepanou frází, že děti jsou naše budoucnost. Jejich výchova je základem pro jejich budoucnost a co si v nich rodičové zasejí, to také sklidí. Bez jakýchkoliv diskusí tedy platí, že investice do nich není vyhozenými penězi ani vyplýtvaným úsilím. Platí zde zcela bezvýhradně přímá úměra, což oceníte za pár let. Děti smějící se, se spoustou zájmů, s dobrými výsledky ve škole, děti manuálně zručné, chytré, kreativní a hloubavé, to je nejen malé poděkování za všechnu péči a starost o ně. Věřte nevěřte, jednoduše to vyzkoušejte. Nelze ztratit nic, můžeme jen hodně získat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články