Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Co je PURENIT?

  

Lehké desky z uměle vyráběného materiálu purenitu začaly sloužit jako alternativa ke stříkané polyuretanové pěně, která vytváří neforemné tvary, nebo tvárnicím, které špatně izolují. Purenit je konstrukční materiál s tepelněizolačními vlastnostmi, vyrábí jej německá firma Puren.

S purenitem se nejčastěji setkáte ve formě hrubých desek se zaoblenými hranami. Jde o zpracovanou tvrdou pěnu (PIR) na polyuretanové bázi. Purenit je možné zpracovat na kvádry i desky různé velikosti a tloušťky, a proto je jeho využití vysoce variabilní (využití najde třeba i v sanitární technice, elektronice, zdravotních pomůckách apod.).

Vlastnosti purenitu

Velmi odolný materiál má spoustu vlastností podobných dřevu, na rozdíl od dřeva je značně rezistentní vůči agresivním vnějším vlivům.

  • Odolný vůči vlhkosti, plísním a škůdcům: i při delším působení vody nebo vlhkosti nedochází k žádným tvarovým změnám purenitových výrobků. Vlhkost, se kterou se materiál setkává, je zpět odváděná a nezanechává žádné poškození. Purenit proto neplesniví a nehnije. Zároveň se do něj nepouští termiti.

  • Funguje jako izolační materiál: součinitel teplotní vodivosti je mezi 0,07 a 0,10 W(mK), při dodržení potřebných norem a předpisů pro případ požáru (v takové situaci neodkapává).

  • Povrch nenarušují chemikálie: purenit vydrží styk s běžnými chemikáliemi a rozpouštědly, minerálními oleji, zředěnými kyselinami a louhy.

  • Je velmi lehký: objemová hmotnost se pohybuje mezi 500-600 kg/m3.

  • Snese vysoké zatížení: podle testů vydrží tlak 5,5-7,5 MPa.

  • Vydrží vysoké teploty: čisté desky zůstávají v nezměněném stavu při teplotách mezi -50 až + 100 ° C. Při testování se krátkodobě vyskytly v teplotách - 200 až + 250 ° C.

Fotogalerie

Nařezané purenitové prvky pro hliníkové okenní a dveřní výplně. - Purenit se vyrábí v deskách formátu 1220 x 2440 a o různých tloušťkách 20, 30, 40, 50, 60 mm. K dosažení větších rozměru (kvádrů) deky řežeme, šroubujeme a lepíme k sobě.

Purenitové kvádry na míru

Uchycení Purenitu na hliníkové rámy je někdy velmi komplikované, ale né nemožné. Ačkoliv je Purenit "lehký", výplňová konstrukce se stává těžkopádná.

Ukotvený Purenit na hliníkový hs portál

Purenitové kvádříky na hliníkovém rámu obalené v ochranné stretch fólii.

Purenit na hliníkovém rámu

Zpracování a úprava purenitu

Purenit si můžete koupit buď v předpřipravených tvarech (nejčastěji jde o desky o šířce v jednotkách centimetrů), nebo si požadované rozměry zadat přímo u výrobce.

  • Řezání, frézování a broušení: purenit můžete opracovávat podobně jako dřevotřísku, tedy stroji a přístroji na zpracování dřeva.

  • Šroubování: nejlepší je šroubovaný otvor předvrtat a udržet odstup od hran purenitové desky.

  • Lepení: purenitové desky můžete slepovat spolu i k jiným materiálům. Nejvhodnější lepidlo vyberete spolu s odborníkem na lepidla. Výrobce doporučuje PU lepidla (dvousložková i jednosložková), lepidla tavná nebo na bázi vody.

  • Barevné nátěry: purenit snese i barvení. Použít můžete běžné nátěry i ty, které v sobě mají ředidlo. Před natřením celkové plochy je vhodné vyzkoušet vzhled nátěru a počet potřebných vrstev na nenápadném místě.

  • Recyklace: odřezky se dají zpracovat ve spalovně.

Využití purenitu

S purenitem se nejčastěji setkáte v těžkém průmyslu a stavebnictví.

  • Přerušuje tepelné mosty: purenitové bloky se vkládají například pod okna a francouzská okna jako izolace.

  • Užívá se u plochých střech: slouží jako podklad hydroizolace a kotvení střešních světlíků tam, kde nejsou tepelné mosty.

  • Výplň dveří: využití najde především u vchodových dveří nebo těch, které jsou v náročném prostředí. Zde se využívá jeho odolnost proti průrazu a vlhku.

  • Odlehčení dopravních prostředků: u automobilů, především těch nákladních, i lodí a jachet (tady je využívaný jako nábytek)

  • Do místností zatížených vlhkostí: především kuchyní, koupelen a wellness center, zpracovaný do profilů, lišt a nákližek.

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (4 hlasy)





Související články