Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Čmelín návod na výrobu

  

Chov čmeláků

Pokud máme zahradu, často si lámeme hlavu s opylením našich rostlin. Tento problém můžeme vyřešit, budeme - li chovat včely nebo čmeláky. Aby nám tento druh hmyzu co možná nejlépe posloužil při množení naší flóry, musí být odpočatý a plný síly. Dosáhnout toho můžeme tak, že vytvoříme vhodné podmínky pro jeho uhnízdění. Včelíny a čmelíny jsou také vhodným dekorativním doplňkem našich zahrad. Pokud se už rozhodneme pro jejich pořízení, lze je zakoupit, nebo si je můžeme vyrobit sami doma.

Výroba čmelína

Výroba čmelína nemusí být až tak složitá, jak se na první pohled může zdát. K její výrobě se nejvíce hodí nenatřená prkna. Ty nařežeme a stlučeme do sebe tak, aby nám vznikla budka o rozměrech cca. 20 X 30 X 15 cm. Její vnitřek pak rozdělme na chodbičku a hnízdiště, které pak vysteleme pilinami. Zakoupit můžeme také speciální stelivo, které mnohé obchody nabízí.

Při konstruování budky musíme hlavně dbát o to, aby do ní nezatékalo. Její víko lze zhotovit pevné nebo odklopné. K výrobě čmelína však můžeme použít i běžně používané předměty. Výborně se hodí třeba starý květináč. Do něj vyvrtáme otvor o průměru 2,5 cm cca. 3 cm od horního okraje. Poté jím protáhneme hadičku a tak vytvoříme chodbičku. Na zem či vhodnou podložku naneseme piliny, na které položíme květináč dnem vzhůru. Ten poté upevníme těžším předmětem například dlaždicí. Čmelín umísťujeme těsně nad zem, aby byl chráněn před mravenci. Vhodné je například podloží postavené z trubek zasazených v misce s olejem. Důležité je rovněž jeho umístění na zahradě. Mělo by se jednat vždy o tiché místo, aby čmeláci nebyli rušeni. Vhodná poloha čmelína je také u zdroje jejich potravy například hluchavek, plícníků a ovocných stromů. Na konci zimy je nutné jej vyčistit a znovu vystlat. Takto udržovaná budka vydrží i několik sezón.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.14/5 (21 hlasů)





Související články