Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak postavit kachník?

  

V dnešní době je velice populární ekologický chov zvířat. Jednak máme dobrý pocit z toho, že jsme pro zvíře připravily dobré podmínky, ale i produkty, které jsme vyprodukovaly, mají vyšší kvalitu, jsou chutnější, objemnější, ale hlavně zdravotně nezávadné. Kachny nejsou výjimky. Jejich chov není náročný. Vše co k dobrému chovu potřebujeme je teplejší místo, dobře postavený kachník, stálý přísun krmiva.

Místo pro vybudování kachníku

Než se rozhodneme pro stavbu kachníku, musíme vědět, na kterém místě ho postavíme. Kachny patří do třídy ptáci, kteří milují vodu a teplejší podnebí. Místo tedy musí být dostatečně veliké, při výběhu má blízko k vodě a kachník je vyroben především ze dřeva a vystlán ze slámy. Sláma a dřevo patří mezi dobré tepelné izolanty a kachny ho nejvíce ocení v zimním období.

Jak stavět kachník?

Velikost kachníku záleží na tom, kolik a jaké druhy chceme chovat. Pro pár jedinců postačí šířka a délka 60 x 60 cm. Výšku si určíme podle toho, zdali chceme mít klasický, nebo jednopatrový kachník. Musí být opatřen odklápěcí střechou, oknem pro dostatek větrání a dvířka. Nejdříve začínáme podlahou. Kachník může být postaven jak volně na zemi, tak v lepším případě na základech. Základy tvoří jednak větší hranoly, či kameny, tvárnice, euro palety. Poté začneme se samotnou výstavbou. Obvodové strany, kde nesmíme zapomenout na otvory pro okna a dvířka. Okno by mělo být zakryto síťkou, jednak proto, aby nám kachny neutekly, ale taktéž aby byly chráněny proti kunám, liškám. Dvířka jsou opatřena lavicí (schůdkami) pro snadnější chůzi. Uvnitř by měla být podestýlka ze slámy, kterou pravidelně měníme.  Dále je doporučeno mít několik oddělených boxů a to jednak z důvodu, že kachničky, které sedí na vejcích, potřebují klid a bezpečí pro své mláďata a zároveň byly chráněny od kačerů. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.17/5 (6 hlasů)

Související články