Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak odstranit zbytky silikonu?

  

Silikon je jeden z nejčastěji používaných pomocníků všech kutilů. Každý muž by ho měl mít někde v dílně nebo v kufru s nářadím, protože se mu může hodit za všech okolností a vypomoci s mnoha různými pracemi. Jenže když ho chceme odněkud odstranit, většinou narazíme. Jak tedy na to?

Tato podivná bílá hmota s leckdy protivným octovým zápachem je pro mnoho lidí dennodenním nástrojem. Zvláště pro ty, kteří se živí děláním koupelen a nebo pro muže, kteří se přiživují třeba jako hodinoví manželé. Silikon pomůže k utěsnění hran vany, umyvadla či sprchového koutu. Zabrání, aby voda zatékala, kam nemá. Když je nouze, dá se s ním i ledacos přilepit. Přitom jeho octový pach vyprchá a výsledná práce vypadá elegantně. Jenže bohužel není věčná.

Pokud použijeme silikon v koupelně, je velmi pravděpodobné, že se denně bude potýkat s proudem vody nebo aspoň s jejím zatékáním. A i když může dlouho sloužit, vlivem vody se musí po čase nutně začít něco dít. V silikonu se tak objeví prasklinky, jeho okraje mohou začít černat a plesnivět, a pokud plíseň neodstraníme, šíří se dál. Pak je otázka, co s tím. Buď můžeme silikon zkusit šetrně očistit nebo ho odstranit a dát místo něho nový. Což ale není vůbec snadné.

Existují ale dvě hlavní cesty, jak se zbytků silikonu zbavit

  • Manuální boj

První cestou, jak odstranit silikon, je zkusit to ručně. Buď ho přímo odtrhnout rukou, pokud je už hodně rozpraskaný, nebo si na pomoc vzít třeba kuchyňský nůž vhodné velikosti. Pakliže jste dobře vybavení, možná někde máte i speciální škrabku na silikon, která se prodává třeba v hobby marketech a poslouží vám k odškrabávání silikonu.

Ať tak či tak, s trochou úsilí a větší dávkou šikovnosti (přece jen nožem můžete poškrábat vanu či dlaždice okolo silikonu, což není úplně dobré) se vám to brzy podaří. Ta největší vrstva silikonu je pryč. Pak stačí ještě opatrně odstranit zbytky, které zůstaly v okolí a nebo jako tenoulinká vrstvička pod původním silikonem. To se dá taktéž udělat těmito nástroji, ale hrozí u toho značná možnost poškození dalších vrstev. Proto je vhodné vydat se posléze na cestu chemie.

  • Odstranění gelem

Buď tím můžete celý proces začít, a nebo si takto vypomoci v samotném závěru. Ať tak či tak, pokud se nechcete dřít škrábáním nožem a bát se, že vám ještě vynadá manželka, co všechno jste přitom zničili, můžete si koupit speciální odstraňovač silikonu (v hobby marketech ho najdete přesně pod tímto názvem):

Jedná se o tubičku s průhledným gelem, který stačí jen nanést na silikon, kterého se chcete zbavit. Výhodou gelu je, že funguje velmi rychle (silikon rozpustí už po deseti minutách od nanesení), nikam přitom nestéká, neničí nic okolo a ještě má obvykle nějakou celkem příjemnou vůni. Odstranit se jím dají přitom velké vrstvy, stejně jako i jen malé kousky. Po daném čase se vezme přiložená škrabka a veškerý nechtěný silikon se jí jednoduše seškrábne. A vše je hotovo skoro bez práce.

Vrstva na vrstvu?

Možná vás napadlo, že se přece nemusíte dřít s odstraňováním nebo si na něj něco ještě k tomu kupovat, ale můžete dané místo jednoduše „přesilikonovat“. To ale není vůbec dobrý nápad. Pokud poškozenou původní vrstvu přemáznete novou, není zaručené, že bude držet. A i když základní část odstraníte a snažíte se novou vrstvou překrýt těžko odstranitelné zbytky, stejně je výsledek nejistý. Poškozená místa vám začnou brzy dělat neplechu a celá vaše práce i nový silikon brzy budou na nic. Proč? Protože nová vrstva nepřilne k povrchu tak, jak má. Půjde proto jen o vyhozené peníze a ztracený čas. Zkrátka když už předělat, tak nejprve pečlivě odstranit zbytky, odmastit a pak dát nový silikon. Je to pracné, ale jiné řešení zkrátka není.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.46/5 (37 hlasů)





Související články