Rekonstrukce bytu není po stránce plánování úplně jednoduchá. Na co všechno bychom měli pamatovat, než začneme a co se vyplatí prověřit?
Rekonstrukce bytu není po stránce plánování úplně jednoduchá. Na co všechno bychom měli pamatovat, než začneme a co se vyplatí prověřit?
Rekonstrukce může být kompletní nebo částečná. Výhodou té kompletní je vytvoření celistvého konceptu, což znamená jednotný vzhled, ale i lepší funkčnost veškerých součástí. Částečná rekonstrukce naproti tomu zahrnuje více kompromisů.
Uspokojivý výsledek rekonstrukce se dále odvíjí od zodpovědného plánování. Začít byste měli zhruba půl roku předem.
Celý proces je proto vhodné rozčlenit do těchto nejdůležitějších bodů:
rozmyšlení očekávaného výsledku
uvažování o způsobu realizace (svépomocí nebo s řemeslníky)
stanovení celkového rozpočtu
vyřešení případných povolení
zajištění řemeslníků
vlastní realizace rekonstrukce
Podobně jako v mnoha jiných případech se i zde spokojenost odvíjí od toho, že přesně víte, co chcete. Tedy je důležité si uvědomit, jak má váš byt po rekonstrukci vypadat, aby vyhovoval konkrétním potřebám všech členů rodiny.
Zřetelně si vymezte svou vizi: Je například nutné zvětšit úložné prostory? Zajistit ergonomický pracovní prostor v kuchyni? Inspirací mohou být realizované projekty nebo časopisy o bydlení. Pokud do určité míry tápete, na škodu nemusí být taktéž rada architekta. Vše si pečlivě zakreslete, ať vám nehrozí, že rozvody vody nakonec zůstanou na opačné straně, než plánujete dát myčku.
Celkovou cenu kromě realizace svépomocí nebo pod dohledem profesionálů ovlivní i rozsah plánovaných prací, výběr materiálů a velikost bytu. Rozpočet by měl zahrnovat kromě nákladů na řemeslníky, materiálu a vybavení interiéru i další výdaje, jako je odvoz odpadu či sutin, poplatky za stavební povolení.
Stejně tak myslete na to, že vám cenu navýší DPH. Na celkové náklady se vyplatí dále připočítat rezervu asi 15 %. A pozor, myslete zodpovědně, rozhodně není vhodné se v tomto případě „vydat“ z veškerých úspor.
S výše uvedeným se pojí také způsob realizace. Pokud si budete některé práce zajišťovat svépomocí, samozřejmě ušetříte, neboť cena práce tvoří přibližně třetinu veškerých nákladů. Sami určitě zvládnete dokončit například drobné opravy, výmalbu nebo úklid.
Ale například výměnu oken, obklady, položení podlahy nebo instalaci sanitárního zařízení byste každopádně odborníkům nechat měli. Myslete taktéž na to, že zejména u větších realizací je důležité trvat i na sepsání smlouvy o dílo. To vám dá jistotu, že práce proběhnou ve sjednaném termínu a za předem domluvenou cenu.
Důležitý je i rozsah stavebních prací. Zásad do nosných zdí bude vyžadovat stavební povolení, jinak vám postačí ohlášení (u malých úprav není potřeba ohlášení ani stavební povolení). Má-li vaše činnost narušit společné nebo konstrukční části budovy, bude nutné získat rovněž povolení od družstva nebo bytového družstva. Může se vám rovněž stát to, že některé práce si budete muset objednat jen u firem, které mají s SVJ smlouvu. Typicky může jít o výměnu oken, stoupaček či topení.
Slušnost je také informovat své sousedy, že se po nějakou dobu budou muset ve svém soukromí kvůli vaší rekonstrukci potýkat se zvýšenou hlučností. Respektovat je potřeba dobu nočního klidu, tedy pro práci je vymezen prostor mezi šestou ranní a desátou hodinou večerní.
Prakticky samostatnou kapitolu představuje výběr spolehlivého, poctivého a šikovného řemeslníka. Část starostí by měla vyřešit už zmíněná půlroční lhůta, s níž v předstihu začnete plánovat. Platí totiž, že na kvalitní lidi je potřeba si jednoduše počkat.
Vybírejte si ideálně ty, které máte dostupné v místě rekonstrukce. Ušetříte tak i nemalé náklady za dopravu. Optimální je řídit se referencemi vašich známých, kteří už mají s konkrétním typem prací zkušenosti.
Samotná realizace obnáší vyklízení a práce bourací. Pryč musí dlažby, obklady, bytové jádro, podlahy nebo příčky. Poté už můžete přikročit k vlastní realizaci. Začínáte s hrubými pracemi. Nejprve volejte instalatéra, poté řešte rozvody elektřiny.
Po nových rozvodech mohou následovat:
zdění příček a podhledů
obklady a dlažby
Dokončovací práce dále zahrnují:
instalace kuchyňské linky a sanitárního zařízení
nová výmalba
montáž vypínačů, zásuvek a osvětlení
položení podlahy a montáž dveří
Celý proces následně završí instalace nového nábytku a skříní, doladění detailů a závěrečný úklid.