Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Nápady jak vyrovnat křivou podlahu

  

Možná jste se s tím u vás doma nesetkali a určitě vám to nepřejeme, ale křivá podlaha je komplikací, s níž se setkává mnoho lidí, kteří kupují starší byty a domy. A věřte, že chůze po křivé podlaze není nic příjemného. I proto jsme se rozhodli sepsat několik nápadů jak vyrovnat křivou podlahu. Vyrovnání podlahy není hračkou, ale dá se zvládnout. Pojďme se podívat, jaké jsou možnosti.

Ekostyrén - jednoduchý a moderní způsob

Pro vyrovnání křivých podlah se v dnešní moderní době používá ekostyrén, který splňuje hned několik požadovaných vlastností. Je pevný, lehký, snadno tvarovatelný a velmi dobře tepelně izoluje. Jeho aplikace je velmi snadná, vmíchá se do betonu a vzniklá směs se aplikuje v nerovných místech podlahy. 

 • Jeho největšími plusy jsou - nezatížení konstrukce domu a možnost zalití veškerých rozvodů do této vrstvy podlahy

Suchá cesta - Liapor

Liapor nebo také keramzit je unikátním materiálem, který je snadno využitelný pro vyrovnání nerovností podlah suchou cestou. Ta je oproti vylévání betonu podstatně rychlejší a snazší. Dalšími výhodami Liaporu jsou jeho vynikající tepelná a zvuková izolace a jeho využití jako pochozí vrstvy ihned po aplikaci. 

 • Pro ty, kteří by měli strach, že jde o nějakou zdravotně závadnou směs tu máme ujištění, že Liapor je čistě přírodním materiálem, který je zdravotně naprosto nezávadný.

Samonivelační stěrka

Betonové podlahy, kde na dvou metrech délky není rozdíl výšky podlahy vyšší než 20mm, lze vyrovnávat pomocí samonivelačních stěrek. Jejich výběr je závislý na následujících kritériích:
 • stabilita podkladu
 • tloušťka vyrovnávací vrstvy
 • míra zatížení podlahy v budoucnosti

Pokud zvolíte vyrovnání podlahy samonivelační stěrkou, pak byste neměli experimentovat s jejími druhy s ohledem na případné reklamace. Zkušený prodejce vám na základě parametrů a potřeb poradí, zda využít stěrku cementovou, anhydritovou nebo disperzní. Každá z těchto stěrek má své specifické vlastnosti, které ji předurčují pro vyrovnání případných nerovností podlahy. 

A jak postupovat při realizaci samonivelační stěrky?

Postup realizace vyrovnání podlahy samonivelační stěrkou má jasně dané kroky, které se pokusíme popsat:

 • Příprava podkladové vrstvy - zbavení nerovností a oprava větších prasklin za použití speciální sady s epoxidovou pryskyřicí či akrylových tmelů
 • Užití dilatační vložky - je třeba realizovat v případech, kdy je vyrovnávací vrstva vyšší než 5 mm
 • Nanesení penetrace - aplikuje se kvůli ochraně podkladu před vlhkostí a kvůli správnému odvodu přebytečné vody
 • Namíchání a nanesení stěrky - důležité je dodržet poměry při namíchání dané návodem, jinak hrozí popraskání nebo dokonce vznik velkých puklin, které znovu zapříčiní vznik nerovností podlahy.
 • Vylití plochy směsí a její rozetření

Dřevěná podlaha

Vyrovnání dřevěné podlahy probíhá v mírně odlišných krocích oproti betonové podlaze:

 • Upevnění dřevěné podlahy k podlahovým nosníkům - lépe než využít jen hřebíky je volba šroubů, které lépe drží a zajistí delší životnost uchycení jednotlivých podlahových vrstev
 • Využití klínů a tmelů pro vyrovnání větších nerovností - důležitý krok v případech hrubších nerovností
 • Vyřešení prohýbání prken - vyztužení stejným typem dřeva pro zpevnění prohybu
 • Možnost využití "překližkové podkladové vrstvy

Na první pohled je vyrovnání dřevěné podlahy o něco komplikovanější a ne vždy se musí zadařit všechny prohyby a nerovnosti zacelit tak, aby byly dlouhodobě stabilní. Je třeba počítat s tím, že dřevo tzv. pracuje a vysychá, což může v dalších letech vyžadovat drobné zásahy tak, aby chůze po podlaze byla co nejkomfortnější.

S vyrovnáním dřevěných nebo betonových podlah si s troškou umu a dovedností poradí každý domácí kutil. Stačí se jen držet našich Nápadů jak vyrovnat křivou podlahu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)