Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak na myši a jejich zápach v domě?

  

Do vašeho domu se dostali hosté, které si nepřejí ani ti nejotrlejší. Jsou to myšky, které jsou schopné všeho. Nakousají uskladněnou úrodu, trousí nebezpečný a zapáchající trus, prokousávají díry ve zdech a mnoho dalšího. Pojďme se společně podívat na možnosti, jak se myší zbavit a odstranit zápach, který v domě zanechaly.

Jdeme po stopách myší

Zkusme se společně podívat na několik pravidel, která nám pomohou zbavit se myší v domě ochránit tak dům i uskladněné zásoby.

  • Myši nesmí dovnitř

Myši, potkani a další hlodavci se nejčastěji vyskytují ve sklepech domů. Důležité je nepustit je do útrob domu. Většinou to znamená utěsnění všech děr a škvírek, přičemž použít můžeme např. polyuretanovou pěnu, beton, sádru nebo různé tmely.  

  • Uložení věcí

Myši v domech často hledají potravu, proto bychom měli dbát na správné uložení všech zásob, které hlodavcům chutnají. Dále bychom měli ochránit i peřiny, knihy nebo oblečení, které myšky vezmou útokem v případě, že nenajdou jinou stravu. Pokud máte smůlu a myši už na vaše věci zaútočily, pak je řádně vyperte, omyjte a vydezinfikujte.  

  • Podpora myšilovců

Přirozeně lze s myškami bojovat tak, že podpoříme jejich nepřátele jako jsou poštolky, káňata, sovy, ale také lasičky nebo hadi. Proto je vhodné na zahradě vysadit křoviny a instalovat na ně budky pro dravce nebo budovat prostory, kde by mohli přebývat hadi.

  • Domácí mazlíčci

Když zjistíte přítomnost myší ve vašem domě, může pomoci kočka nebo pes. Ne všechny kočky sice loví myši, ale i jejich přitomnost údajně odrazuje myši, které se díky jejich pachu z domu vzdálí. Podobné je to s některými plemeny psů, která jsou vhodná k lovu myší, jde především o jezevčíky nebo některé druhy teriérů. 

  • Pastičky

Existují dva typy pastiček. Prvním typem jsou vražedné pastičky, do kterých se vloží kousek sýra nebo uzeniny a položí se v blízkosti stěn či skříní, kde myši nejčastěji běhají. Po sklapnutí pasti, myš umírá. Ti humánnější z nás mohou koupit pastičky v podobě domečků, u kterých se po vběhnutí myšky pouze zaklapnou vrátka. Myška zůstane živá a můžeme ji vypustit do přírody. Pastičky fungují pouze v případech, kdy je v domě jen několik hlodavců.

  • Plašiče

Elektronické plašiče jsou velmi účinným způsobem, fungují v domech na bázi ultrazvuku, tedy lidské ucho jejich zvuky neslyší. Myši však ano a nepříjemný zvuk je z domu vyžene. Pozor však na domácí mazlíčky, kterým tyto zvuky mohou taktéž vadit. Mimo zvukových plašičů, lze využít i odpuzovače přírodní (např. heřmánek, máta atp.), které myši také vypuzují z domu. 

  • Chemie

Chemie a jedy by měly být to poslední, co použijete. V marketech lze nakoupit mnoho chemikálií, které myši vyhubí. Stačí je pouze nastražit a během několika dnů či týdnů myši vymřou. Pozor však musíme dávat na malé děti, psy a kočky, kterým tyto návnady mohou způsobit i smrt. 

Jak na zápach?

Myši jsme z domu vyhnali, ale zůstává nám v něm nesnesitelný zápach, který vadí nám i našim návštěvám. A jak, že si s ním můžeme poradit? 

  • Ocet

Ocet máme domá téměř všichni. Jeho chemické vlastnosti ho předurčují pro odstranění nepříjemných pachů a také bojují proti chroboplodným bakteriím, které mohou být mimo jiné i součástí trusu hlodavců. 

  • Manganistan

Ještě účinnějším přípravkem než ocet je manganistan draselný. Ideální je připravit jeho roztok s vodou, navlhčit hadřík a otřít s ním pečlivě povrch. Manganistan je pro lidi neškodný, přesto pracujte s ochrannými rukavicemi. Tato látka je skvělá v neutralizaci zápachů, které se linou z mrtvých myší.

  • Peroxid vodíku

Peroxid vodíku je účinný pro utření vnitřních prostor skříní, tak i pro odstranění zápachu hlodavců z oblečení. U oblečení je důležité peroxid vodíku smíchat s vodou minimálně v poměru 1:6. V případě vytírání skříní do peroxidu přidáváme mycí prostředek. 

  • Chlór

Chlór je sice nepříjemný přípravek, při jehož použití je třeba hodně větrat, ale po jeho aplikaci v domě po zápachu z hlodavců nezůstane ani stopa. Pozor si musíme dát pouze při jeho aplikaci, kdy musíme použít rukavice. 

  • Větrání

Časté a účinné může být i větrání v domě a vyprání a usušení šatů na čerstvém vzduchu. Pokud máte tuto možnost, tak ji určitě doporučujeme. 

  • Další možnosti

Většina dalších přípravků zápach hlodavců pouze přehluší. Použití různých vůní nemusí přinést požadovaný efekt, podobně jako mátové tampony aj.. Dům je provoněn, ale bohužel není zbaven zápachu. Věříme, že jste si v našem návodu našli svůj způsob, kterým se zbavíte myší a zápachu, který do domu tito hlodavci přinesli. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.33/5 (12 hlasů)





Související články