Úvod  › 

Jak řešit zavěšení velké ploché televize?

  

Pořídili jste si velkou plochou televizi a nyní se těšíte, jak si jí budete dosyta užívat, sezvete příbuzenstvo a budete si vychutnávat skvělé zážitky ze sledování filmů i sportovních přenosů? Nemá to být malování čerta na zeď, ale právě na ní se může nacházet problém! Zavěšení ploché televize na stěnu dokáže někdy vydatně pocuchat nervy! Na následujících řádcích můžete načerpat inspiraci, jakým způsobem je možné tento nepříjemný problém řešit.

Držák v sádrokartonové zdi televizi neudrží!

Vyvarovat se je třeba jakýchkoli iluzí o tom, že vše jednoduše vyřešíte za pomoci držáku, protože takhle to bohužel opravdu nejde. Proti je zpravidla váha televize i samotných držáků, které v sádrokartonové zdi tuto zátěž nevydrží. Jsou to jednoduché počty! Větší plochá televize váží okolo 10-15 kilogramů, držák může vážit pět kilogramů a více. Sádrokartonová příčka by tedy musela udržet více než 20 kilogramů, což je nereálné.

Kovové hmoždinky HM představují vítané řešení

Prvním krokem by mělo být zjištění tloušťky sádrokartonové desky, která se běžně pohybuje mezi 9-12,5 milimetry. Z těchto parametrů se odvozuje nosnost hmoždinek do sádrokartonu.  Pro montáž je v daném případě ideální využít kovové hmoždinky HM, jež jsou na metrický závit. Tyto hmoždinky sádrokartonovou desku „obejmou“. To znamená, že hmoždinka, která má průměr 12 milimetrů, by měla být schopna unést zátěž 15 kilogramů. Když bude brán v úvahu držák se čtyřmi upevňovacími šrouby, může být nosnost okolo 60 kilogramů. Zde je třeba především pamatovat na to, že některé držáky sice dovolují větší množství hmoždinek, jejich vzdálenost by ale měla být minimálně 15 centimetrů, aby nedošlo k narušení struktury desky.

Ocelový profil garantuje spolehlivé zavěšení

Další řešení je náročnější, je ale i o poznání účinnější. Pomocí odlamovacího nože se vyřízne sádrokarton od stojny ke stejně a do míst, kde bude posléze držák, se vmontuje ocelový profil. Poté se vyříznutý obdélník dá zpět, vše se zatmelí, vybrousí a přemaluje.

Elegantním řešením problému může být předstěna

Kdo si na tyto přece jen složitější zednické práce nevěří, může problém s pověšením řešit prostřednictvím předstěny. Ta může být zhotovena z různých deskových materiálů, ať již se jedná o dřevotřísku, dřevoštěpku či cementovláknitou desku. Tím se dosáhne vyšší nosnosti. Za předstěnu se pak skryje veškerá instalace. Jestliže chcete ohromit návštěvy, lze mezery, jež bude mezi deskou a zdí, využít i k montáži efektního zadního osvětlení.

Speciální stolek nechá na zeď zapomenout

Nelíbí se vám žádné z výše nabízených řešení? Pak se lze celému problému vyhnout tím, že zakoupíte speciální stolek, jenž je opatřen stojanem a držákem televize. Takové řešení je ale o něco finančně náročnější.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)