Co všechno se do položkového rozpočtu zahrnuje
Položkový rozpočet stavby obsahuje prakticky všechny předpokládané náklady na výstavbu objektu a započítává se do něj jak materiál, který bude nezbytně nutný pro vybudování jednotlivých konstrukcí, tak vlastní práce, jež jsou uplatněny v konkrétním objemu. Při sestavování položkového rozpočtu se postupuje podle platných a aktualizovaných standardizovaných cenových sestav, které určují jednotkovou cenu prací, a dále podle ceníků konkrétních stavebních materiálů přímo od předpokládaného dodavatele. Pro vytvoření ceníku je tak nezbytně nutné mít k dispozici hotový projekt, který je na úrovni požadované k získání povolení ke stavbě.
Položkový rozpočet základů
Jako základy stavebního objektu jsou označovány veškeré konstrukce, které je nutné vybudovat na pozemku až po základovou desku. Standardně se základy dělí do dvou kategorií, a to na:
- mělké (základové patky či pásy, které jsou umístěny pod svislé nosné konstrukce objektu)
- hlubinné (piloty, jež jsou vyžadovány v případě méně soudržného podloží)
Oba druhy základů pak nesou základovou desku, která na ně roznáší zatížení od horní stavby. Rozpočet základů však neobsahuje pouze vybudování konkrétní základové konstrukce, ale také přípravné práce na pozemku, které mu předcházejí.
Součásti rozpočtu základové konstrukce
U běžného rodinného domku tvoří rozpočet základů dvě hlavní kategorie, a to:
- zemní práce
- základy a zvláštní zakládání
Do zemních prací spadá v podstatě všechno, co je nutné provést, aby bylo možné na zástavbové ploše stavbu realizovat, tedy takové úkony, jako sejmutí a navršení ornice, vytvoření stavební jámy, zpevnění podloží, hloubení rýh pro základy a jejich úprava před budováním základů. Kategorie nákladů na základy a zvláštní zakládání pak obsahuje vytvoření polštáře z kameniva a armování a dobetonování základů až po základovou desku. Obecně náklady na tvoří přibližně 15 % celkové ceny výstavby. V případě, že je výstavba realizována již na existující stavbě, mohou být do rozpočtu základů započteny také náklady na odstranění stávající stavby (demolice, odvoz).
Jak vytvořit rozpočet základů
Rozpočet základů je součástí celkového položkového rozpočtu a vychází z projektové dokumentace objektu. Náklady na demoliční práce se stanovují podle stavu existujícího objektu a je nutné vždy počítat také s náklady na likvidaci stavebního odpadu. V případě, že je nutné provádět demolici, zpravidla jsou menší nároky na zemní práce, jelikož není potřeba snímat ornici, která v místě existující stavby není přítomna. Při výstavbě na nezastavěném pozemku se náklady omezují na zemní práce, jejichž rozsah bývá odvozen od jednotkové ceny za plochu/objem a zahrnují jednak odstraňování přebytečného materiálu, jednak nákup a aplikaci stavebních materiálů. U prvků základové konstrukce se započítává příprava, bednění, armování, betonáž a stavební materiál, dílce a hmoty.