Bydlení ve stodole

Už jste někdy slyšeli výraz barndominium? Zvláštně znějící slovo označuje aktuální trend v bydlení – bydlení ve stodole. Jak se v takové stavbě žije? A odkud k nám tento fenomén přišel?

Co je to barndominium

Barndominum je typicky přeměna někdejší stodoly na víceúčelový obytný a pracovní prostor. V některých případech se dokonce už tyto stavby napodobují ve formě novostaveb. Pak se užívají kovové konstrukce, které se dodávají formou stavebnicového systému.

Samotný termín barndominium vnikl v 80. letech, kdy jej vytvořil realitní makléř Karl Nilsen. Podobná myšlenka se však objevila už mnohem dříve. V Česku se můžete setkat s řadou zemědělských farem, kde si majitel patro stodoly přeměnil právě k účelům bydlení.

Coby trend v bydlení k nám ovšem myšlenka obytných stodol pronikla až v roce 2016, přičemž pochází z USA. Tady se v nich nejen bydlí, ale i podniká. Slouží coby zázemí pro svatby, hotely, restaurace atd.

Bydlení ve stodole nabízí hned několik výhod:

  • velké prostory

  • spousta světla

  • vysoké stropy

  • propojení venkovského a moderního stylu

  • maximální možnost přizpůsobení

  • možnost návrhů na stavbu s vysokou energetickou účinností

Majitelé si především mohou původní objekty dobře přizpůsobit aktuálním potřebám. Klasické bydlení tuto možnost často nemá, ale obytné stodoly nabízejí za tímto účelem dostatečně velký prostor. Dovnitř tak lze umístit téměř cokoli a dobře se takový koncept hodí pro návrhy s vysokými stropy, což zaručuje i dostatek denního světla.

V případě stavebnicového systému lze především ocenit maximální míru odolnosti vůči povětrnostním vlivům, nenáročnost na údržbu, ale také dlouhou životnost a to, že taková stavba je dobře chráněna vůči působení škůdců. V USA se dnes staví velmi flexibilně tak, aby se stavba vyznačovala různou schopností odolnosti vůči zatížení sněhem, případně i vůči rizikům požáru či zemětřesení.

Má bydlení ve stodole i nevýhody?

Nevýhodou podobného projektu je obtížnost získání vhodného objektu, v našich podmínkách mají stodoly někdy i status kulturních památek, což znesnadňuje získání stavebního povolení. Velké prostory taktéž nutně znamenají i vyšší daň z nemovitosti.

Stejně tak může být náročnější financování. Ve stodolách, jelikož původně nebyly určeny k bydlení, dnešním vlastníkům chybí jakákoli izolace. Na druhou stranu ovšem dnes již existují natolik energeticky účinné návrhy, aby majitelé dokázali za vytápění či klimatizaci ušetřit. Například mohou realizovat dodatečné zateplení.

Realizace může v závislosti na velikosti prostoru zabrat i více než rok. V Česku se k tomu navíc přidává i jedna specifická nevýhoda: Nutnost sehnat vhodné a spolehlivé řemeslníky a shodnout se s nimi i na finanční představě.

Bydlení ve stodole našlo oblibu i v tuzemsku

Ve stodolách už se navzdory výše popsaným možným komplikacím běžně bydlí i u nás. Originální architektonická řešení najdeme napříč republikou. Rekonstruovaná stodola v obci Benešov u Semil dokonce obdržela cenu v kategorii Rekonstrukce v rámci Grand Prix architektů 2014 i nominaci na Českou cenu za architekturu 2016 a získala si pro své pojetí pozornost řady lifestylových periodik.

V tomto případě se konkrétně jedná o stodolu z roku 1947 na hlubokém kamenném věnci. Ceněna je zejména pro své ojedinělé zpracování i kvalitní architekturu a bývá hodnocena jako jedna z nejlepších ukázek tohoto stylu. Přestavba stojí na myšlence klidu, radosti ze setkání a blízkosti přírody.

Typický majitel barndominia si tak jednoduše přeje mít maximální možnou kontrolu nad tím, jak se mu bydlí a do interiéru hodlá promítnout svoje potřeby. A to třeba i ve formě koníčků. Jsou-li prostorově poněkud náročnější, je obytná stodola ideální. Tato forma bydlení se také hodí pro ty, kteří si přejí žít obklopeni velkým prostorem, třeba proto, že pracují z domova. Tito lidé doma jednoduše tráví hodně času a nechtějí si připadat stísněně.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 




Aktuální články