Rozpočty

Na co si dát pozor při výběru bydlení?

Při hledání nového bydlení je důležité mít na paměti několik faktorů. Výběr správného bytu nebo domu může být klíčovým faktorem pro vaše pohodlí a kvalitu života. Zde je několik důležitých aspektů, které byste měli zvážit při výběru nového bydlení.

Zkušenosti s online aplikací na rozpočty: Ceník stavebních prací

Vzhledem k tomu, že jsem potřeboval vytvářet rozpočty ve formě RTS rozpočtů, tak jsem se poohlížel po programu, který by toto dokázal a byl za relativně dobrou cenu. Existují různé rozpočtářské programy. Většina z nich stojí nad 10000,- . Což se pro mě na pár rozpočtů nehodí. Na 10 rozpočtů za rok nepotřebuji profesionální program. Možná by stačil i excel, ale katalog kódů s cenami potřebuji. A tak jsem se poohlížel po nějakém nástroji do 10000,- . Mnoho jich není.

Jaké programy existují na vytváření rozpočtů stavebních prací?

Kdo už stavěl dům, chystá se stavět dům, nebo aspoň viděl kultovní český film Na samotě u lesa, moc dobře ví, že vytvořit rozpočet stavebních prací není nic jednoduchého. Protože „to máte vápno, cement, cihly, tvárnice, překlady, trámy, krovy, latě, tašky, odpad, hřebíky, vruty, šrouby, dráty, dvojlinky, trojlinky, okapy, elektroměr, pojistky...“

Co jsou směrné ceny RTS?

Pokud jste náhodou narazili na tento pojem a netušíte, co znamená, potom se nejspíše běžně nepohybujete v oblasti stavebnictví, do které spadá, nebo jste to ní právě zavítali jako nezkušený nováček a nasáváte nové informace, kde to jen lze. Ze samotného názvu si každý lehce vyvodí, že se bude jednat o standardizované finanční ohodnocení, ale čeho a kde? Konkrétně se jedná o tabulky, které udávají průměrné ceny jednotlivých prací a materiálů bez přidané hodnoty DPH. Souhrnně se nazývají cenová soustava RTS DATA, protože jsou vydávány společností RTS a.s. Tato firma však není jedinou, kdo tabulky vytváří. Můžete si vybírat i mezi dalšími poskytovateli (např. THU, URS, či Callida). 

Jak zpracovat rozpočet domu?

Říká se, že každá koruna je dobrá a mnohý z nás by s tím souhlasil. Zvlášť když při stavbě domu se ty koruny počítají v daleko vyšších násobcích. A kdo by nechtěl ušetřit nějakou již od začátku.

Mnohdy se tak vyplatí menší investice již zpočátku (do zpracování detailního rozpočtu), která později může přinést značné úspory. Co všechno tedy do takového rozpočtu zahrnout, jak se vlastně tvoří a jak se s ním co nejvíce přiblížit finální ceně?