Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Pronájem bytu v Brně – podle čeho vybírat a jaké jsou nejžádanější lokality?

  

Celý život na jedné adrese, v jednom domě, v jedné čtvrti… Že to není váš případ? Uvažujete nad nejlepší lokací na pronájem bytu v Brně? Určitě vás napadá otázka, kam zamířit. Na dobré lokaci a adrese záleží. Jaká to však je?

Pronájem bytu v Brně začíná analýzou vašich potřeb

Než se dáte do samotného hledání lokality a konkrétních bytů, měli byste si uvědomit, co vlastně hledáte. Tady je deset věcí, které si nejprve promyslete:

  • požadovaná výše nájmu
  • maximální cena služeb souvisejících s nájmem
  • požadovaná velikost i dispozice
  • vzdálenost MHD
  • vize
  • možnosti parkování
  • klid a zeleň, nebo raději centrum a zábava?
  • lokalita
  • požadované služby v lokalitě
  • názor či potřeby ostatních členů rodiny a partnera

Všechny tyto body vám mohou pomoct, vyjasnit si, jaký byt hledáte. Ovlivnit by vás měly nejen tyto, ale i další relevantní požadavky, na kterých vám záleží.

Pro kvalitní výběr je důležité dát si dostatek času a být trpělivý, jelikož hledání se může protáhnout. Platí, že trpělivost růže přináší.

Zeleň na balkónech bytů

Moderní styl bydlení - zelené byty Autor: FreeP

Pozor na vysoké nájmy bytů v Brně!

Již v roce 2017 byla průměrná výše nájmu pro Jihomoravský kraj za byt 2+kk okolo 12 tisíc korun. V rámci Brna se výše nájmu liší i o 9 tisíc korun. Je rovněž patrné, že výše nájmu odpovídá žádanosti lokality. Lze si tedy odvodit, že pokud se rozhodnete pro pronájem v některé z nejžádanějších lokalit, budete si za to muset připlatit.

Mimo nájmy i ceny nemovitostí vzrostly od roku 2013 o neuvěřitelných 50 až 80%.

Lze očekávat pokles cen nemovitostí i nájmu, jakmile opadne poptávka. Což nastane pravděpodobně s poklesem hospodářského cyklu. Zvláště pokud tedy uvažujete ne o pronájmu, ale o koupi, zkuste raději počkat.

Jaké jsou nejžádanější byty a v jakých lokalitách se nacházejí?

Možnosti, v čem se ubytovat jsou zejména tyto 3:

Byty s modrými okny

Autor: Pexels

Luxusní vily

Nedostatkové zboží v Brně jsou luxusní domy. Poptávka pro tento typ nemovitostí sice je, ale chybí nabídka. Vlastníci si jich vesměs natolik váží, že je odmítají prodávat či pronajímat. Nejčastěji jsou to čtvrti vybudované na počátku 20. století. Tyto budovy jsou vesměs ve funkcionalistickém stylu. Vlajková loď těchto vil je pak vila Tugendhat.

Nejoblíbenější lokality jsou Černé pole, Masarykova čtvrť, Kohoutovice, Královo pole nebo Pellicova ulice, která obklopuje hrad Špilberk.

Tyto čtvrti jsou snadno dostupné a rovněž je v nich dostatek zeleně. Výjimkou není skvělý výhled. Vysoká cena je ale samozřejmostí!

Paneláky

Paneláky jsou mnohem dostupnější a levnější variantou pronájmu než luxusní vily. Některé zdroje uvádějí, že zájem o bydlení v nich roste. Může to být způsobeno například z důvodu docházení bytů k pronájmu či koupi. Další důvodem může být zlepšení úrovně kvality života v panelácích. Spousta nových sídlišť je plná zeleně, škol a dalšího zázemí. Nové budovy bývají i dobře odhlučněné. Takto jsou potírány hlavní důvody, proč nejít do paneláku.

Říká vám něco název Lesná? Její název přiléhavě vystihuje množství stromů a zeleně, které se v ní nacházejí. Architektům se zde podařilo přiblížit k vizi zahradního města. Nepravidelné uspořádání budov rovněž pomohlo se vyrovnat s nerovným terénem. Obdobně jsou na tom Kohoutovice.

Poměrně dobře zrenovované panelové domy se nacházejí ve Starém Lískovci. Zeleň okolo, práce blízko, dopravní spojení s centrem i dálnicí a silná izolace v domě. Takto lze vystihnout lokalitu Starý Lískovec.

Chcete se vyhnout samému centru a najít si něco spíše na okraji města? Zkuste se podívat do Medlánek.

Podnájem v rodinném domě

Možnost pronájmu v rodinném domě je přívětivá zvláště pro studenty. Soukromí může, ale nemusí, být trochu omezené, nicméně takovýto pronájem lze najít takřka kdekoliv. Může se jednat o centrum, kdy máte všude blízko, nebo naopak klidnou lokalitu, kde si snáze odpočinete. Další podstatnou výhodou může být nižší nájem oproti ostatním možnostem pronájmu, snad kromě kolejí.

Poté co jste si ujasnili kritéria výběru, se můžete pustit do konkrétního výběru. Brno je přeci jen veliké a tak snad každý nakonec najde to, co hledá nehledě na současný nedostatek nemovitostí.

Podle čeho jste zvolili podnájem vy a jste s ním spokojení, nebo se blíží změna?

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články