Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak odstranit z koberce skvrnu od smůly?

  

Máte na koberci skvrnu od smůly? Říkáte si, jak se to mohlo stát, když doma žádný jehličnan nepěstujete? Variant je mnoho, stačí si donést pryskyřici z procházky lesem – na rukou, oblečení, nejčastěji na botách. A co pak s kobercem umí udělat vánoční výzdoba a vánoční stromeček! Takže není důležité, jak se tam skvrna dostala, ale jak ji účinně odstranit.

S odstraňováním neotálejte

Jako u všeho ostatního platí, že čím dřív se pokusíte nehodu napravit, tím lépe.  Pryskyřice jako rostlinný výměšek obsahuje především uhlovodíky. Její vlastnosti ji proto předurčily k tomu, aby byla využívána především pro výrobu laků, lepidel nebo třeba parfémů. Na to je dobré pamatovat, když se ji budeme pokoušet odstranit.

Hlavní pravidlo - neroztírat

Tato lepivá hmota nepatří k těm, u kterých lze doporučit odstranění většího nánosu setřením nebo seškrábáním – mohlo by dojít k jejímu rozmazání na větší plochu a problém by se nevyřešil. Ale pokud pryskyřice udělala hromádku, a ta ztuhla, naberte ji opatrně svrchu do papírového ručníku.

Perfektně funguje odlakovač

Pokud máte po ruce odlakovač na nehty, začněte se s ním. Jednoduše opatrně naneste na skvrnu a nechte působit. Odlakovač pryskyřici rozpuštěním rozloží. Sám se snadno odpařuje, a pokud nemáte koberec ručně barvený, nijak ho nepoškodí. Účinky však vždy můžete předem vyzkoušet na nějakém místě, které není vidět a zjistit tak, jestli s látkou nějak nereaguje.

Běžné lihové čistidlo

Pokud odlakovač nemáte, vyzkoušejte nějaký prostředek na podobné bází. Dobře poslouží běžný líh nebo nějaké organické rozpouštědlo, které můžete mít ve své dílně nebo koupelně. Případně se dá použít i technický benzín, benzínový čistič nebo terpentýn. Postup odstranění je totožný jako u odlakovače. Smůlu prostě musíte nechat rozpustit.

Co když to nestačí?

Teď už byste měli po problému. Pokud ale skvrna stále odolává, vyzkoušejte něco jiného. Často záleží na stáří ušpinění nebo i druhu pryskyřice, některé prostě mohou být trvalejší. Vyzkoušejte místo potřít nějakým mazivem, jako je olej nebo sádlo. Jednoduše naneste a nechejte působit tak dlouho, dokud se pryskyřice nevytratí – zbytky lehce vytřete hadříkem nebo papírem. Postup můžete i opakovat.

Odstranění zbytků čistidla a mastnoty

Až bude smůla pryč, tak se musíte zbavit mastnoty. Na to stačí běžné žlučové mýdlo v kostce nebo ve spreji – koupíte je v jakékoli drogerii. Aplikuje se jednoduše na navlhčenou textilii. V případě koberce nechte chvíli působit na povrchu a pak zbytek vytřete. Mýdlo výborně neutralizuje mastnotu a dočišťuje skvrny. Celý koberec pak úplně na konec případně i vytepujte, abyste sjednotili jeho povrch – čištěné místo totiž může vypadat upraveněji, protože jste mu věnovali větší péči.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)