Prasklá keramika - jak a čím ji opravit?

Když se vám rozbije keramika ihned vás napadne ji slepit dohromady. To je to nejjednodušší řešení. U tohoto způsobu opravy prasklé keramiky použijte následující kroky jako pokyny, jak opravit rozbité keramické figurky, talíře, hrnky, vázy nebo třeba misky.

Shromážděte veškeré potřebné pomůcky. Potřebujete správné lepidlo, papírovou utěrku nebo hadr, mýdlo a vodu. Také používejte rukavice, které chrání vaše ruce jak před lepidlem, tak i před ostrými hranami.

Umyjte a usušte odlomené kusy. Umytím je zajištěno, že kusy jsou bez nečistot. Zacházejte s nimi opatrně, aby nedošlo k dalšímu poškození. Ujistěte se, že máte všechny kousky perfektně suché, aby se lepidlo správně naneslo a kusy přilnuly k sobě.

Slepte kusy dohromady. Lepidlo naneste na přilehlé povrchy a držte je na místě, aby se ukotvily. Některá lepidla vyžadují přímou aplikaci na oba povrchy, které k sobě lepíte, zatímco jiná je třeba aplikovat pouze na jeden povrch. Tyto informace byste měli nalézt v návodu výrobku.

Kromě tohoto jednoduchého způsobu, jak opravit prasklou keramiku, existují i další, vám možná neznáme, ale velice účinné metody. My se tu podíváme na tři z nich.

Top 3 metody, jak opravit rozbitou keramiku

Metoda RAMEN s asijskými instantními nudlemi

CO BUDETE POTŘEBOVAT:

  • Asijské instantní nudle
  • Super silné lepidlo
  • Hrubý brusný papír / elektrická bruska
  1. Ustřihněte malý kousek brusného papíru a nalepte ho na vnitřek rozbité keramiky. Vytvoří se tak skvělá základna pro instantní nudle, které přijdou navrch.
  1. Dále rozdrťte větší množství asijských instantních nudlí a postupně je přilepujte ke keramice, do prasklého místa, kde máte jako podporu brusný papír. Pokračujte vrstvením drcených nudlí a pojte je lepidlem. Jakmile máte vyplněnou prasklinu dostatkem nudlí, naneste na povrch lepidlo a rozdrťte další nudle na jemnější prach a posypte jej navrch. Poté, kdy je prasklina zaplněná a výsledek se vám zamlouvá, nechte dobře vyschnout.
  1. Jakmile vše uschne je čas na broušení. Povrch můžete brousit jak brusným papírem, tak i elektrickou bruskou. Bruste tak dlouho, dokud nebudete s výsledkem spokojeni a povrch nebude zcela zahlazený. Po broušení natřete povrch barvou a nechte opět uschnout. Výsledek je úžasný.

METODA OMÍTKY

CO BUDETE POTŘEBOVAT:

  • Sádra
  • Lepicí páska
  • Nanuková tyčinka
  • Hrubý brusný papír
  • Barva ve spreji
  1. Začněte tím, že podlepíte prasklinu na vaší keramice ze zadní části lepenkou. Tím zajistíte, že omítka nepropadne do vázy. Poté je na čase připravit omítku důkladným rozmícháním sádry. Postupujte podle pokynů na balení. Jelikož sádra rychle schne, míchejte v menších dávkách a pracujte rychle.
  1. Jakmile máte rozmícháno použijte nanukovou tyčinku a nanášejte omítku do prasklého místa. Po zaplnění praskliny omítkou nechte alespoň 30 minut uschnout. Aby byl povrch hladký a splynul se zbytkem keramiky je dobré ho obrousit hrubým brusným papírem. Dále se ujistěte, že na váze není prach a nastříkejte ji barvou tak, aby odpovídala původní barvě.

METODA KINTSUGI

CO BUDETE POTŘEBOVAT:

  • Zlatý slídový prášek (MICA)
  • Dvoudílný epoxid
  • Ostrý nůž
  • Čisticí alkohol (isopropyl, ethanol)
  • Kus kartonu
  • Tyčinka od nanuku
  1. Metoda kintsugi je způsob, jak opravit věci, kde jsou praskliny zvýrazněny tím, že se vyplňují a malují dozlatova. Začněte tím, že si vezmete karton, na který vymačkáte dvoudílný epoxid a pomocí tyčinky od nanuku do něj vmícháte zlatý slídový prášek.
  1. Poté vezměte ulomený kus keramiky a přiložte ho na místo kam patří. Spáry vyplňte nanášením směsi z epoxidu a slídového prášku. Snažte se být při tom co nejpečlivější, aby byl výsledek co nejhezčí. Pokud ulomený kus úplně nesedí, nelámejte si s tím hlavu, protože tato směs hezky vyplní i větší mezery.
  1. Nakonec, kdy máte naneseno a spojeno, otřete směs tam, kde vám přesahuje mimo spáry a nechte uschnout.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články