Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak na zápach z digestoře?

  

Vaření je zpravidla každodenní součástí činností, které provádíme. Pokud upřednostňujete teplou kuchyni, pravděpodobně často bojujete s pachy, které při vaření vznikají, a také s unikající párou a tuky, jež obvykle odvádí zapnutá digestoř. Přestože výkon digestoře obvykle zůstává stejný během celého jejího užívání, může se vám zdát, že účinnost odsávání postupně klesá, nebo se z ní šíří zápach. Zápach z digestoře může mít fakticky dvě hlavní příčiny. Je-li spojen se snižující se účinností odtahu, velmi pravděpodobně došlo k zanesení filtru, pokud se objevuje náhle a má jen dočasné trvání, může přicházet od sousedů napojených na stejné vedení odtahu. Oba typy potíží lze řešit odpovídajícím způsobem, primárně je ovšem vždy nutné určit, o který z problémů se jedná.

Co způsobuje zápach z digestoře a jak se jej zbavit?

Přístupy k odstranění zápachu z digestoře v první řadě závisí na jejím typu. V zásadě jsou rozlišovány dva základní typy digestoří, a to:

  • digestoř s odtahem (zadním nebo horním) – napojená na odtahové potrubí
  • digestoř recirkulační – instaluje se v kuchyních, které nemají vhodné řešenou dispozici a napojení na odtah není možné provést

Pokud se zápach šíří z odtahované digestoře, je potřeba vedle zaneseného filtru uvažovat také problémy s pronikáním zápachu z ostatních domácností napojených na stejné potrubí (nebydlíte-li v rodinném domě), u recirkulačních digestoří se zpravidla jedná o problém s filtrem.

Digestoř se skrytým potrubím odsávání, v modré kuchyňské lince. Autor: LiudmilaB

Jak odstranit zápach z recirkulační digestoře?

Recirkulační digestoř obvykle obsahuje dva druhy filtrů – tukový a protizápachový. Tukový filtr může být buď klasický kovový, nebo obsahovat polymerní tkaninu, která tuky při cirkulaci zachytává. Pokud je v digestoři instalován polymerní tukový filtr, je potřeba jej pravidelně měnit, u kovového filtru se musí provádět čištění odpovídajícími prostředky. Přístupy k čištění, či typ a způsob likvidace tukového filtru jsou zpravidla popsaný v návodu k použití, který je k digestoři přibalen. Protizápachový filtr je samostatnou součástí technologického řešení digestoře. Jedná se zpravidla o filtr uhlíkový, který je rovněž nutné dle pokynů výrobce pravidelně měnit.

Jak odstranit zápach z odtahové digestoře

U odtahových digestoří je řešení zápachu, který nepřichází od sousedů v podstatě velmi podobné přístupům recirkulačních digestoří. Rozdíl spočívá hlavně v přítomnosti protizápachového filtru, kterým odtahová digestoř nemusí vůbec disponovat, jelikož veškeré výpary z vaření odchází odtahovým potrubím ven z bytu. Pokud dojde k zanesení tukového filtru, obvykle se to projeví také znatelným snížením účinnosti odtahu. V takovém případě je na místě filtr vyměnit s ohledem na typ a pokyny výrobce.

K čemu slouží zpětná klapka

Potýkáte-li se s problémem akutního zápachu z digestoře, který pochází z jiných domácností napojených na odtah, je to pravděpodobně způsobeno tím, že v odtahu digestoře není instalována zpětná klapka. Zpětná klapka brání pronikání výparů z potrubí do digestoře a lze ji do odtahu jednoduše vložit. Pro správnou funkčnost je nutné vybírat zpětnou klapku tvarového řešení odpovídajícího průřezu odtahu.

Jak správně digestoř udržovat?

Pokud se z digestoře šíří zápach, který nepřichází od sousedů, je obvykle již nejvyšší čas provést údržbu technologického vybavení. Faktem však zůstává, že by tato údržba měla být realizována v pravidelných intervalech, nikoliv až v takto akutním případě, a to zejména u recirkulačních digestoří, u nichž zanesený tukový filtr může vést až k poškození nebo dokonce vznícení zařízení. Perioda údržby závisí na intenzitě užívání, standardně by se filtry měly měnit v rozmezí 2-6 měsíců právě v závislosti na tom, jak často digestoř zapínáte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)