Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak odstranit zaschlou vrstvu kalu v septiku?

  

Velmi aktuálním tématem dneška je pro mnoho vlastníků rodinných domů čištění septiku. Zjednodušeně řečeno nádrže, která funguje na základě biomechanického přečištění odpadních vod. Asi mnozí vědí, že septik disponuje oproti jímce odvodem ven (např. do kanalizace). Mírnou obtíží však může být usazení odpadu na dně a jeho postupný rozklad. Ten může být pomalý a někdy i zasychat. Proto je občas nutné odstranit zaschlou vrstvu kalu ze septiku

Čištění septiku

Ze septiku vždy vytéká část přečištěné vody, kterou lze využít jako užitkovou, tedy na zalévání zahrady atp. Rozkladné procesy odpadních vod pomáhají startovat živé bakterie. I když je budete používat správně a ideálně, tak se časem v nádrži vytvoří usazeniny a nános kalu. Ty mohou zasychat a čas od času je třeba je vyvážet a septik je nutné vyčistit. Důvodů je hned několik:

 • Obrana proti silnému zápachu
 • Přeplnění septiku nebo jeho zacpání

Na co myslet při čištění septiku?

Při odstraňování zaschlé vrstvy kalu ze septiku je třeba myslet hned na několik stěžejních fakt, kterými jsou:

 • Velikost septiku - množství komor
 • Odvod odpadních vod a jeho vytíženost
 • Množství živých bakterií uvnitř septiku
 • Usazeniny a odpad - velký pozor si musíme dát na množství odpadu, které do septiku přitéká z našeho domu

Odstranění kalu - vlastní síly

V mnoha drogeriích je možné zakoupit přípravky, které nestojí mnoho a mohou pomoci předcházet vzniku velkého množství kalu, který může zasychat. Většinou mají tyto přípravky preventivní charakter. Je pravdou, že domácí čištění s sebou nese hned několik rizik:

 • Špatné dávkování, které může zapříčinit
  • velký zápach
  • pěnu na povrchu
  • znečištění
 • Špatně zvolené množství bakterií, díky kterému se kal rozkládá příliš pomalu.

I proto můžeme vřele doporučit čas od času zavolat odbornou firmu, která provede komplexní čištění s odstraněním zaschlé vrstvy kalu ze septiku. Profesionální čištění je sice dražší, ale přinese vám klid a jistotu, tomu věřte.

Čištění odbornou firmou

Čištění odbornou formou doporučujeme všem, kteří s touto likvidací odpadních vod začínají a nevědí ještě, jak septiky fungují. Pracovníci vybrané společnosti na likvidaci odpadu vám poradí a budete mít jistotu, že vše proběhlo dle regulí. O ceně vývozu septiku rozhodují následující faktory:

 • množství vyváženého odpadu
 • vzdálenost firmy, kterou jste vybrali od místa odvozu kalu

Většinou by však cena neměla příliš přesahovat 1000Kč za jedno vyčištění septiku od zaschlého kalu. Tedy za podmínky, že toto děláte pravidelně se spolehlivou firmou. U běžného rodinného domu mluvíme o četnosti jednou ročně. 

Použití kalového čerpadla

Zajímavým a relativně mladým způsobem odstranění zaschlého kalu ze septiku je tzv. kalové čerpadlo. Jde o zařízení, které je možné používat dle návodu a může nahradit odbornou firmu. Ve své podstatě funguje na bázi "vycucnutí" kalu, který je v septiku usazen. Nesmí jej však být mnoho, proto je doporučeno jej používat častěji než jednou do roka. Pokud však zaschlá vrstva kalu bude příliš silná, tak vám toto čerpadlo pomoci nemusí stejně jako chemikálie z drogerie a věřte, že i odborná firma bude muset použít výkonnější zařízení, kterým je lidově řečeno "krtek". Ten si se zaschlou vrstvou kalu poradí.

Závěr

Odstranění zaschlé vrstvy kalu ze septiku je něco s čím je třeba počítat a nelze opomenout. Přestože má každá věc svá pro a proti, tak majitelům rodinných domků, kteří nemají zkušenosti doporučujeme odbornou firmu. Sice je dražší, ale dá jim jistotu. Ti zkušenější naopak vše zvládnou bez problémů s dostupnými prostředky z drogérií nebo specializovaných hobby marketů. Volba je opravdu na každém a závisí na sebedůvěře a schopnostech, kterými jedinec disponuje.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.67/5 (3 hlasy)