Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vyrobit sádrový odlitek?

  

Sádrových odlitků je možno využít nejen v medicíně, ale také při vlastním kreativním tvoření. Ze sádry můžeme vyrobit nejrůznější dekorace, masky, či také například odlitky nožiček a ručiček našich děťátek. Práce se sádrou je navíc poměrně jednoduchá, společně si projdeme několik rad a tipů.

Co budeme odlévat?

Před samotným tvořením se musíme rozhodnout, které věci chceme vytvořit. Vesměs postupujeme totožným způsobem, jen při výrobě odlitků obličejů, nožiček a ručiček dětí a jiných částí těl musíme dbát zvýšené opatrnosti. Při tuhnutí se sádra dosti zahřívá, pokud tedy začínáme pociťovat jakékoli pálení, ihned sádru sejmeme z částí těla. Mohlo by se totiž stát, že sádra zatuhne natolik, že nepůjde sundat a bude třeba asistence lékaře.

Můžeme tedy vyrábět již zmíněné odlitky částí těl, ale také třeba květin, zkrátka všeho, co nás napadne.

Druhy sáder

Existují různé druhy sáder, jejichž tvrdost a pevnost se označuje do tříd II - IV. Pro výrobu domácích odlitků nám vystačí sádra třídy II, což je bílá, tzv. štukatérská sádra (=modelářská). Nejtvrdší je sádra třídy IV, která svou konzistencí připomíná beton - tu rozhodně pro výrobu domácích odlitků nepořizujte.

Sady pro výrobu odlitků ručiček a nožiček miminek

Na trhu existují spousty sad pro výrobu odlitků ručiček a nožiček miminek. Pohybují se kolem tří set korun a obsahují již namíchanou hmotu na odlitky, se všemi pomůckami a často i rámečky, do kterých můžete vložit vámi vytvořené odlitky. Tyto sady jsou dobré pro ty, kteří chtějí mít vše vyrobené "jednodušeji". Vyrábění klasickou sádrou je však mnohem levnější. 

Pomůcky

  • sádra tř. II (modelářská sádra)
  • voda
  • separační nátěr (mýdlová voda, olej či parafínový separátor)
  • štětec
  • kelímek nebo miska
  • pomůcka k rozmíchání sádry (lžíce, popř. dřevěná špachtle)
  • kousek hadříku k případnému očištění sádry z nežádoucího místa
  • odlévaný předmět

Postup

Pokud vyrábíme odlitek části těla, je nutno tuto část nejprve potřít separačním nátěrem. Jako separační nátěr nám může posloužit obyčejná mýdlová voda. 

Společně si přiblížíme postup výroby sádrového odlitku již zakoupené plastové formy.

  1. Vsypejte požadované množství sádry (dle toho, jak velký předmět odléváme) do kelímku či misky s vodou. Vody by zde mělo být o něco méně, než plánujeme vsypat sádry. Sádru vsypávejte až do doby, než se vám nad hladinou vytvoří kopeček (60 ml vody na 100 g sádry).
  2. Směs rozmíchejte, konzistence sádry by měla připomínat šlehačku.
  3. Potřete sádrou část těla, či jako my, vylijte sádrou plastovou formu. Pracujte rychle, sádra rychle tvrdne.
  4. Sádru vyjměte (poklepáním z formy, či odejměte například z obličeje).
  5. Nespotřebovanou sádru nikdy nevylévejte do vodovodního odpadu, mohla by v něm ztuhnout a odpad vám zcela zničit.

!TIP! Vždy dávejte pozor na nežádoucí bublinky. Ani nejkvalitnější sádra vám nemůže zaručit, že se nevzhledné bublinky nevytvoří. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.83/5 (12 hlasů)





Související články