Oprava spár ve stěně z pískovce

Stále ještě se mnohý majitel nemovitosti může setkat se zdmi kamennými. Zejména na venkově byla podobná stavení v minulosti běžná.

Jak postupovat při opravě pískovcové zdi či jiného prvku

Jedním z hojně používaných materiálů je pískovec. Stavěly se z něj svého času například stodoly, ale také i chlévy. Postupně byl tento materiál nahrazen, neboť vykazuje poměrně malou odolnost vůči poškození mrazem a zvětrávání.

Spárování je u nově postavených zdí nutností, spáry chrání stabilitu a zvyšují trvanlivost stavby.

V čase se však spáry vydrolují a je potřeba přistoupit k opravě. Zvládnout to lze s vhodným materiálem i svépomocí.

Spáry se musejí nejprve důkladně vyčistit. Jako vhodný nástroj k tomu poslouží například kramle. Použít ale můžete i silný zahnutý hřebík nebo šroubovák.

Spáry je nutné očistit skutečně důkladně a zbavit je i veškerého prachu. Jinak by vám spárovací hmota nemusela dobře přilnout. Proto se po vyškrábání doporučuje navíc sáhnout po kompresoru a spáry důkladně vyfoukat. Případně můžete použít i vysavač.

Čím opravit spáry v pískovci

Vhodná je cementová a vápenocementová malta. Díky cementové složce vykazuje vápenocementová malta velmi dobré mechanické vlastnosti. Zejména jí dodává vysokou pevnost, což můžeme využít i v tomto případě.

Proto se čistě vápenná spárovací malta příliš nehodí pro tento účel do exteriéru, hrozí, že se v krátkém čase vydrolí.

Zkušení kutilové radí též, že velmi dobře použitelná je i sádrová štuková omítka, kterou řemeslníci znají pod lidovým označením sádroštuk. Ten sice není na podobné materiály určen, vykazuje však velice dobrou přilnavost. Spáry díky němu budou bílé, což může být z estetického hlediska přijatelnější zejména v interiéru. Problematické však je jeho použití na vlhký nebo dokonce mokrý podklad.

Podobně někteří využívají pro spárování jíl. Vhodné jsou rovněž sanační omítky. V tomto případě se ovšem musíme připravit především na výraznější finanční investici. Jejich výhoda je tak, že napomohou odvlhčit zdivo. Odpůrci jejich používání argumentují však tím, že vlhnutí zdiva je zásadní problém, který je nutno vyřešit komplexně a použití sanační omítky výraznější benefity nepřinese.

Na co ještě při opravě nezapomenout

Spárovací hmotu je nutné do spár natlačit opravdu důkladně. Vezměte si na pomoc špachtli, ovšem nebojte se zašpinit a pomozte si i holýma rukama.

V případě, že jsou spáry příliš velké, doporučují jednoznačně majitelé podobných zdí vyplnit takto nápadná místa dalšími kameny. Poškozená místa se vyplní cementovým potěrem. V případě, že nejsou tak rozsáhlá, může být vhodný materiálem i sádra.

Ačkoli se uvádí, že cement na opravu pískovce není vhodný, protože by ho měl rozrušovat, mnozí učinili velmi dobrou zkušenost a cement s úspěchem použili. Stejně tak mají výhrady i někteří vůči sádře.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 




Aktuální články