Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak používat karnaubský vosk?

  

Pod tímto názvem se ukrývá přečištěný vosk, který se získává z listů brazilské palmy Copernicia Cerifera. Tato palma s válcovitým kmenem dorůstá do výšky přibližně 25 metrů a roste pouze v severovýchodní části Brazílie. K čemu je tento tvrdý přírodní vosk vhodný a jak jej používat? Dozvíte se v následujícím článku.

Jak vypadá karnaubský vosk?

Pro karnaubský vosk je typická žlutá až světle hnědá látka s čistým lomem. Vosk příjemně voní a skládá se z mnoha přírodních sloučenin. Mezi ty nejvýznamnější řadíme estery, volné kyseliny a pryskyřice. U všech těchto látek nejsou známy nežádoucí vlastnosti. Vosk se získává z nasbíraných listů této palmy, ze kterých se olupuje. Tyto spodní listy postupně vadnou a opadávají, vznikají spirálovité jizvy na trupu. Mladé listy jsou celé pokryty slabou vrstvou tohoto vosku. Karnaubský vosk je lesklý, často se přidává do leštících přípravků na boty, nábytek i automobily. Příjemně voní teplota tání činí přibližně 82- 86 °C.

Jaké jsou přednosti karnaubského vosku?

  • Je velmi tvrdý, vyniká povrchovým leskem a snadno jej lze aplikovat
  • Po nanesení tvoří jemný ochranný film
  • Jde o nejtvrdší vosk, který existuje
  • Odpuzuje vodu

Stromy Copernicia prunifera

Copernicia prunifera Flicker: Marcelo Cava

Na co se karnaubský vosk používá?

Karnaubské vosky maji širokospektré využití. Přidávají se do marmelád, vína, kvasnic, cukru, želatiny, kávových produktů, do instantní kávy, mléčných i ovocných šťáv. Jde o čistě přírodní látku, která však může způsobovat alergie.

Přidává se do tuhých tělových másel a krémů, do vlasových kondicionérů, do řasenek, rtěnek, make-upů, balzámů a dalších. V kosmetickém průmyslu má širokospektré využití. Dává se také do včelího vosku i na impregnaci kůže.

Karnaubský vosk je známý zejména v automobilovém průmyslu. Tento čistě přírodní vosk dosahuje těch nejlepších výsledků. Využívá se zejména díky svým jedinečným ochranným vlastnostem.

Karnaubský vosk není žádnou novinkou. Jeho účinků se využívá již od 19. století. Odborníci dokonce říkají, že karnaubský vosk je to nejlepší, co můžete svému autu dopřát. Vyniká velmi dlouhou trvanlivostí, která činí 6 – 8 měsíců v závislosti na tom, jak často budete auto mýt.

Velký návrat přírodních vosků

Přírodní vosky v posledních letech zažívají velký boom, ačkoliv se zdá, že syntetické materiály a nanotechnologie se drží na špičce. Použití karnaubského vosku je velmi snadné, nanáší se ručně holou rukou, takto se nejlépe vmasíruje do laku. Abyste dosáhli co nejlepšího výsledku, naneste vosk ve více vrstvách. Výsledkem je okamžitý lesk s vysokou odolností, který dlouho vydrží. Kromě toho, že vaše auto bude skvěle vypadat, získá také jedinečnou ochranu. Vosk vytvoří potřebný ochranný film.

Tento vosk lze nanést také na plochy zádveří i na lité disky kol. Jakmile vrstva původního nátěru začne slábnout, stačí přidat jen slabou vrstvu a pořádně rozleštit.

Vyjma karnaubského vosku vám skvělou službu poskytne také včelí vosk.

Na jaké výrobce přírodních vosků se můžete spolehnout?

Největším zpracovatelem přírodních vosků je Koster Keunen. Holandská společnost čerpá se z dlouhodobé historie, která se píše od roku 1852. Společnost se specializuje na výrobu kvalitních vosků do kosmetického, farmaceutického, svíčkařského a potravinářského průmyslu. Kromě karnaubského vosku přináší také vosky květinové, které lze využít zejména v kosmetice.

Hledáte-li kvalitní karnaubský vosk pro všechny typy laků, můžete zvolit Sonax. Jde o 100 % karnaubský vosk bez jakýchkoli dalších přísad, který zajistí dlouhotrvající lesk. Lak zároveň ošetřuje. V balení najdete vosk, aplikační houbičku a utěrku z mikrovlákna.

Chcete, aby se vaše obuv dokonale leskla? Pak vsaďte opět na karnaubský vosk, například od značky Le Premier.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.78/5 (9 hlasů)

Související články