Vodovodní rozvody jsou v dnešní době sestavovány zejména z odolných a hygienicky nezávadných polypropylénových trubek (PPR) s poměrně vysokou životností, která je obecně deklarovaná až na 50 let. K poškození trubek vodovodní soustavy v interiéru i exteriéru například dochází únavou materiálu, která nastává běžným provozem, při užívání ve vyšších rozsazích teplot, než je doporučeno (vysoká teplota, mráz) nebo poškozením mechanickým. V případě poškození rozvodu je potřeba jej ihned odpovídajícím způsobem sanovat, aby nedocházelo k průsakům vody do okolního prostoru či konstrukce.
Mechanické poškození vodovodního rozvodu
Většina rozvodů v domácnosti je řešená vedením skrytě ve zdech nebo hůř, v podlaze (méně častěji ve stropním podhledu). K mechanickému poškození obvykle dochází při vrtání nebo bourání. Takové porušení integrity rozvodu rozeznáte prakticky okamžitě výstřikem vody (voda v trubkách je pod tlakem). V případě menšího poškození trubky (částečným navrtáním) v lepším případě navlháním okolní krycí konstrukce.
Jak postupovat při opravě navrtání vodovodní trubky
V případě, že při vrtání do zdi prorazíte vodovodní trubku, je potřeba ihned zastavit přívod vody do dané větvě, aby nedocházelo k jejímu dalšímu úniku (hlavní uzávěr najdete před vodoměrem). Navíc pusťte i kohoutek, aby se zbytek vody pod tlakem vypustil do umyvadla a nevytékal provrtaným otvorem.
Poté se nabízí několik možností, jak provrtanou trubku opravit, a to:
svépomocí
objednáním opravy u vodoinstalatéra
Příklad svářečky plastů. Obsluha jednoduchá, ale pozor je potřeba si dávat na možnost popálení:
(cena svářečky 1449 Kč s DPH v roce 2016, v roce 2021 cena podobná u některých obchodníků i levnější)
Svépomocí lze postupovat různě:
1. polyfůzním zavařením - opravná sada (DOPORUČUJEME)
2. polyfůzním zavařením - výměnou provrtané části potrubí novou trubkou
3. pomocí Gebo Unifix Mini - pro krátkodobou opravu (dočasnou) PE a PVC trubek studené vody
4. opravného třmenu (cípant) ... není úplně vhodné na PPR, ale spíše na PE trubky: Někdy se používá i u PPR s pomocí vložek, které zabrání poničení měkčí PPR trubky oproti PE.
Požadovaná doba svařování trubek dle jejich průměru i princip polyfůzního svařování naleznete v návodu od svářečky EXTOL PTW 80 nebo zde.
#1. Zavaření svářečkou PPR - pomocí opravné sady
Polypropylén jako termoplastický materiál je možné svařovat. Oprava se pak provádí pomocí speciální opravárenské sady, která zahrnuje navařovací kolíky (opravné trny) a speciální svařovací nástavec na svářečku PPR trubek (cena sady v roce 2021 kolem 800 Kč). Jedná se o nejméně invazivní řešení vyžadující pouze rozšíření vývrtu ve zdi a následné navaření kolíku v příslušné tloušťce. Trubka by měla být použitelná po navaření a vychladnutí sváru – pokud při spuštění větve voda dále neprosakuje, lze provést opětovné zakrytí rozvodu.
Názorná ukázka opravy provrtané trubky touto opravnou sadou:
#2. Zavaření svářečkou PPR - výměna potrubí
Poměrně náročné na realizaci. Použijete tuto metodu, když potrubí poškodíte mimo jeho osu a při nemožnosti použít opravnou sadu (viz. metoda 1). Vyžaduje vysekání zdiva / podlahy v délce vyměňované části + manipulační délky pro částečné vyosení trubek a jejich svaření pomocí dvou samostatných svářeček PPR. Potřebujem PPR trubku o stejném průměru jako je provrtaná trubka + 2 PPR nátrubky.
Použití dvou svářeček při opravě PPR kolene, podobným postupem vyměníme i část provrtané trubky:
#3. Gebo Unifix Mini
Velmi snadná montáž. Lze aplikovat u některých druhů trubek pouze krátkodobě.
#4. Litinové třmeny GEBO
Je potřeba vysekat zdivo pouze v okolí poškození. Tyto třmeny například značky GEBO, které se používají hlavně na ocelové trubky, je možné využít i na PE potrubí.
Snadná montáž:
Po opravě potrubí
Před zakrytím vybouraných částí je potřeba ještě zkontrolovat těsnost trubky – to se provádí puštěním přívodu vody do dané větvě a odvzušněním: otevřením kohoutu. Nebo tlakovou zkouškou. Pokud trubka ani na jednom konci neprotéká, je možné začít se zakrýváním potrubí.
Poslední práce:
zpětné obalení trubky izolací
zapravení vybouraných částí (ideálně hotovou maltovou směsí)
a provedení nové povrchové úpravy, navazující na stávající povrch.