Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak na efektivní odklízení sněhu?

  

Zaskočila vás silná sněhová nadílka a hledáte způsob, jak efektivně uklidit příjezdovou cestu, chodník a další součásti vašeho pozemku? Hlavně v případě, kdy téměř hned po odklizení sníh znovu napadá, se mohou hodit následující rady a tipy, s jejichž pomocí zvládnete odklizení rychle a efektivně bez poměrně velké námahy.

Správné sněhové hrablo je základ

Aby byl úklid sněhového nadělení opravdu efektivní, budete potřebovat to správné vybavení. Pokud bydlíte v místech, kde nasněží jednou za čas a nejde o nijak velké množství sněhu, budou bohatě stačit speciální lopaty, sněhové hrablo a koště pro zametení menšího poprašku.

Investice do sněhové lopaty či hrabla není nijak vysoká. Stačí pouze vědět, s jakým typem uděláte nejvíce práce a zároveň nabídne lehkou a pohodlnou manipulaci. Velmi oblíbenou variantou tak jsou lopaty a hrabla vyrobená z lehkého a pevného plastu. Jejich životnost sice není nekonečná, ale v porovnání s těžkými plechovými či hliníkovými variantami se mnohem méně nadřete. Při výběru si dávejte pozor na to, aby bylo hrablo vybavené plechovým břitem pro lepší ochranu před odlomením a snazší nabírání sněhu.

Shrnovač sněhu

Pro odrhnutí větší plochy může být výbornou volbou shrnovač sněhu, kdy v rámci jednoho záběru obsáhnete poměrně hodně místa. Bývají těžší, takže pro klasické zvedání a přehazování sněhu nemusí být úplně vhodné kvůli vyšší pracnosti a vynaložené námaze na odklízení.

Nečekejte, až napadne příliš velké množství sněhu

Aby bylo snažení efektivní a ne příliš namáhavé, vyplatí se odklízet snít postupně. Nečekejte na chvíli, kdy se vám před domem udělají závěje z několika dnů vydatného sněžení. Raději vyrazte na odklízení sněhu několikrát, kdy bude jednodušší uklidit menší vrstvu v porovnání s náročným odhrabáním klidně větší dávky centimetrů sněhové pokrývky.

Přidejte trochu posypu

Aby na hladkém povrchu chodníku, případně na příjezdové cestě nedocházelo ke vzniku smekavého náledí, přidejte trochu posypu. Stačit bude obyčejný štěrk nebo hrubý písek, což jsou i dobré varianty z pohledu životního prostředí. Posypové směsi s obsahem soli jsou totiž na jednu stranu efektivní, ale jejich nevýhoda spočívá v poškozování okolo rostoucích rostlin, vyžírání podrážky u bot a nežádoucí působení například na podvozek automobilu.

Sněhová fréza pro urychlení práce

Pro oblasti, kde více padá sníh a pro majitele větších pozemků, kde by ruční odklízení mohlo být během některých zim opravdu náročné, se může vyplatit pořízení sněhové frézy. Na výběr máte v zásadě ze dvou hlavních variant, které se liší způsobem napájení. První volbou je benzínová sněhová fréza a druhou možností je fréza s elektrickým pohonem. Jde o ruční zařízení, které tlačíte před sebou, a efektivně odhazuje sníh. Jde sice o větší finanční investici pro pomůcku na odklízení sněhu, ale zároveň máte jistotu, že se tolik nenadřete. Jedná se o výborné vybavení hlavně do horských oblastí a všude tam, kde jsou zimy obecně bohaté na vydatnější sněžení.

Jak vybrat správnou sněhovou frézu

Aby sněhová fréza správně sloužila, je potřeba vybrat ten správný model. Pro občasné odklízení menšího množství sněhu si vystačíte s elektrickou variantou. Všude tam, kde potřebujete silný výkon a schopnost odklízet větší množství sněhu je lepší fréza s benzínovým pohonem. Další dělení spočívá na jednostupňové a dvoustupňové, kdy první zmíněná varianta bude lepší pro práci s čerstvě napadaným lehkým sněhem. Výkonnější dvoustupňová sněhová fréza si však zvládne poradit také s tužším uježděným a přemrzlým sněhem. Zároveň jde o vhodnou volbu pro odklízení sněhu bez ohledu na to, zda jde o zpevněnou či nezpevněnou cestu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)