Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jaká je ideální velikost vašeho nového rodinného domu?

  

Hned pro začátek je potřeba zmínit, že ideální velikost domu znamená pro každého něco jiného. Z toho je zřejmé, že univerzální návod na ideálně velký rodinný dům prostě neexistuje. Pro plánovanou stavbu vám však mohou pomoci následující kritéria, s jejichž pomocí se nasměrujete správným směrem a dokážete lépe odhadnout, jestli pro vás bude daný projekt na dům malý, či naopak zbytečně velký a tím pádem i dražší.

Podlahová plocha a půdorysy jednotlivých místností

Kromě samotné podlahové plochy velmi záleží na konkrétním půdorysu jednotlivých místností. Moderním trendem jsou například velké obývací pokoje volně propojené s jídelnou a kuchyní. Takové obyvatelné kuchyně působí vzdušným dojmem a bývají centrální místností celého domu. Dále je potřeba myslet na ložnice a případné dětské pokoje. Ty by měly mít klasickou velikost a tvar v podobě čtverce či nepříliš úzkého obdélníku.

Klíčovým parametrem je také podlahová plocha u každé místnosti. V rámci praktického používání je vhodné odečíst podlahovou plochu věnovanou schodišti, chodbě a podobným prostorům, které jsou v praxi využity pouze minimálně. Chytrým uzpůsobením návrhů projektu domu je také možné zmenšit jeho celkovou velikost, ale přesto dosáhnout lepšího vnitřního uspořádání, kdy budete mít prostor pro všechno potřebné, co si pro bydlení vlastně představujete.

Počet místností

Počet místností je velmi variabilní pojem. Většina domů je navržena zhruba o čtyřech místnostech. Jde o kuchyni s jídelnou, obývací pokoj, ložnici a dětský pokoj. Jenže mnohdy je místností potřeba o něco více, nebo jsou vzájemně spojeny v jeden větší celek. Z toho důvodu je dobré přemýšlet i nad mírnou rezervou. Taková místnost navíc totiž může posloužit jako šatna, místo pro ukládání věcí, ale třeba i pokoj pro další neplánované dítě. Pokud si zvolíte chytrý projekt, nebude příliš místa zabírat chodba a podobné prvky, ale skutečně půjde o co nejlepší využití zastavené plochy pro komfortní bydlení.

Ušetřete místo logicky provázanými prvky

Pokud se rozhodnete pro funkčně navázané jednotlivé místnosti, můžete ušetřit poměrně značné množství podlahové plochy, která by jinak padla na chodby, haly a další části nutné pro propojení jednotlivých místností. Logicky provázané prvky navíc představují i finanční úsporu z pohledu samotné výstavby i pozdějšího vytápění a údržby.

V moderních nízkoenergetických domech je navíc velmi důležité chytře pracovat s jednotlivými prvky. V praxi totiž peníze nejenom šetříte, ale můžete i využívat nejrůznější dotace na moderní zařízení. Úspora místa tak může znamenat menší velikost pláště budovy, což může mít pozitivní vliv na celkovou energetickou náročnost dané stavby.

Možnosti pro přizpůsobení domu v průběhu života

Při plánování stavby domu je dobré myslet nejenom na blízkou budoucnost, ale i další možnosti využití. Platí to například pro přístavby, ale i přehrazení většího pokoje, ze kterého rázem vzniknou dva menší pokoje pro děti či jeden pokoj pro návštěvy. Právě takové možnosti příležitostných úprav jsou velmi důležité pro spokojené a nadčasové bydlení, které si kdykoliv v pozdějších letech upravíte podle sebe.

Větší dům neznamená nutně lepší

Hlavní problém totiž spočívá v tom, že velký dům je drahý na postavení a navíc zabere větší část pozemku. Kromě toho je taková stavba i náročnější na vytápění. Při správném plánování si tak můžete vybrat poměrně malý dům, který však bude splňovat všechno potřebné pro váš spokojený život. Klíčové je především logické uspořádání jednotlivých místností, jejich orientace na správné světové strany a možnost přizpůsobení v budoucnu. Pokud se vám podaří splnit všechny tyto faktory, jistě získáte bydlení, se kterým budete maximálně spokojeni.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (1 hlas)